Gazeta Podatkowa nr 84 (1021) z dnia 21.10.2013
Spłata kredytu przez małżonka
W naszym małżeństwie obowiązuje rozdzielność majątkowa. Kilka lat temu zaciągnęłam kredyt. Nie do końca radziłam sobie z jego spłatą. Mój mąż spłacał za mnie raty kredytu, a ostatecznie spłacił całość mojego zadłużenia. Zostałam powiadomiona przez urząd skarbowy, że nie dopełniłam formalności podatkowych i muszę zapłacić podatek od darowizny. Czy jest to zgodne z prawem?
Zarzut ze strony organu podatkowego może być uzasadniony. Wszystko oczywiście zależy od uwzględnienia wszelkich okoliczności sprawy, niemniej kluczowa jest w tym przypadku interpretacja przepisów regulujących podatek od spadków i darowizn, a także właściwości małżeńskich ustrojów majątkowych.
Przepis stanowi, że podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny. W przypadku darowizny należy przyjąć, że art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczy darowizny wyłącznie jako umowy nazwanej, uregulowanej w art. 888-902 Kodeksu cywilnego. W orzecznictwie wskazuje się, że pojęcie praw majątkowych w ujęciu wspomnianego przepisu nie należy interpretować wyłącznie jako aktywów (kierując się dosłownym brzmieniem analizowanego pojęcia), których nabycie powoduje powiększenie majątku nabywcy. Trzeba także przyjąć, że chodzi o korzyść w jakiejkolwiek postaci uzyskanej przez ten majątek. Przysporzenie może zatem polegać na tym, że ktoś otrzyma w gotówce czy przelewem sumę pieniędzy, jak i na tym, że zmniejszy się jego zadłużenie wobec innego podmiotu, tym samym wpłynie to korzystnie na jego majątek (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1125/11). Nabycie praw majątkowych tytułem darowizny może polegać więc na świadczeniu na rzecz obdarowanego, sprowadzającego się również do zmniejszenia pasywów obdarowanego poprzez zapłatę długu obdarowanego na rzecz osoby trzeciej.
W przypadku rozdzielności majątkowej każdy z małżonków posiada własny majątek, nie występuje majątek wspólny (tzw. dorobkowy), nie ma potrzeby zarządzania nim. Dochody z pracy czy działalności zarobkowej każdego małżonka stanowią w tym ustroju tylko jego majątek. Małżonkowie mogą zatem zawrzeć między sobą umowę darowizny, mocą której jeden składnik majątku przejdzie do majątku współmałżonka lub dojdzie do zmniejszenia zadłużenia jednego z nich. Darowizna wymaga jednak zgłoszenia do urzędu skarbowego, o ile przekracza kwotę wolną od opodatkowania.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|