Przegląd Podatku Dochodowego nr 9 (321) z dnia 1.05.2012
Wartość darowizny, której przedmiotem są towary
Spółka z o.o. przekazała towary na rzecz organizacji pożytku publicznego. Czy do ustalenia wartości darowizny, którą można odliczyć od dochodu w zeznaniu CIT-8, bierze się wartość netto (w cenach zakupu) darowanych towarów powiększoną o VAT należny na fakturze wewnętrznej?
Zaproponowany przez Czytelnika sposób ustalania wartości darowizny, której przedmiotem są towary handlowe, jest nieprawidłowy.
Zasady ustalania wartości darowizny, której przedmiotem są towary, reguluje art. 18 ust. 1b updop. Przede wszystkim wymaga podkreślenia, że w przypadku gdy przedmiotem darowizny są towary, podstawę opodatkowania należy ustalić co do zasady na poziomie cen rynkowych (zdanie drugie tego przepisu). Przy czym jeżeli darowizna opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny.
|
Jeśli cena nabycia przedmiotu darowizny jest równa wartości rynkowej, wartość darowizny będzie równa kwocie netto darowanego towaru.
|
Zasadniczo towary przekazane nieodpłatnie w formie darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 14 updop. Przy czym przepis ten przewiduje pewne wyjątki. Kosztem uzyskania przychodów są m.in. koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.
Stąd wynika, że aby zaliczyć daną darowiznę do kosztów uzyskania przychodów, przedmiotem darowizny musi być produkt spożywczy, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%. Darowizna musi być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ponadto darowizna musi być przeznaczona na cele działalności charytatywnej.
W przypadku przekazania darowizny w postaci produktów spożywczych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 14 updop, podatnik może wybrać jedno z dwóch rozwiązań: darowiznę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć ją od dochodu (jeśli spełnione są warunki określone w art. 18 ust. 1 pkt 1 updop). Nie można jednak odliczyć od dochodu darowizny ujętej w kosztach podatkowych.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|