Serwis Podatkowy nr 3 (195) z dnia 10.03.2012
Darowizna przedsiębiorstwa a obowiązek dokonania korekty VAT naliczonego
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 stycznia 2012 r., nr IPTPP2/443-709/11-3/JN, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)
"(...) Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierza dokonać na rzecz swojej córki, która dotychczas była zatrudniona u Wnioskodawczyni na podstawie umowy o pracę, darowizny przedsiębiorstwa (...).
Umowa darowizny przedsiębiorstwa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Córka Wnioskodawczyni, przed zawarciem umowy darowizny zgłosi do ewidencji działalności gospodarczej, działalność gospodarczą o takim samym zakresie działania jak Wnioskodawczyni i zarejestruje się jako czynny podatnik VAT. (...) Zainteresowana zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej. (...) W związku z wcześniejszą darowizną przedsiębiorstwa, na dzień zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu działalności nie będzie żadnych towarów. Zostanie wykonany spis z natury, w którym wartość materiałów na dzień zaprzestania działalności gospodarczej zostanie wykazana w wartości "0".
(...) wskazać należy, iż przekazanie w formie darowizny przedsiębiorstwa spełniającego definicję przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego), zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wyłączone jest spod działania ustawy, tj. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
(...) Obowiązek skorygowania podatku naliczonego od wcześniej nabytych towarów lub środków trwałych wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, które są następnie przedmiotem zbycia przedsiębiorstwa, reguluje art. 91 ust. 9 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem korekta podatku naliczonego, określona w art. 91 ust. 1-8 ustawy, dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych jednocześnie z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynnościom opodatkowanym oraz gdy zmianie uległo przeznaczenie towaru, od którego podatek został odliczony lub nieodliczony w całości. Ponadto, korekta ta jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącego następcą prawnym (beneficjentem praw i obowiązków zbywcy), który w tym zakresie przejmuje, wynikające z art. 91 ust. 1-8 ustawy, obowiązki swojego poprzednika. (...)
Reasumując, darowizna przedsiębiorstwa spełniającego wymogi art. 551 Kodeksu cywilnego, wyłączona będzie spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem. Obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, zostanie przeniesiony na otrzymującego przedsiębiorstwo (podkreśl. red.). (...)"
Od redakcji:
Dyrektor ww. Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 18 stycznia 2012 r., nr IPTPP2/443-709/11-4/JN, z kolei w zakresie pytania, czy w związku z zaprzestaniem wykonywania działalności gospodarczej, po wcześniejszej darowiźnie tego przedsiębiorstwa, wystąpi obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT - wyjaśnił, że: "(...) przepis art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy odnosi się do towarów, będących w posiadaniu podatnika w dniu zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, iż w związku z darowizną przedsiębiorstwa, Wnioskodawczyni zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych po dokonaniu tej darowizny na rzecz swojej córki, a zatem na moment zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych, Wnioskodawczyni nie będzie posiadała towarów, ponieważ zostaną one przekazane przed zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej w postaci całego przedsiębiorstwa. Tym samym, w związku z darowizną przedsiębiorstwa nie wystąpi obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy. Reasumując, na dzień zaprzestania działalności gospodarczej, po wcześniejszej darowiźnie przedsiębiorstwa, nie wystąpią towary podlegające opodatkowaniu, a zatem nie wystąpi obowiązek naliczania podatku VAT z tego tytułu."
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|