Gazeta Podatkowa nr 98 (2181) z dnia 5.12.2024
Darowizna w walucie obcej z zagranicznego konta a zwolnienie SD-Z2
Posiadam obywatelstwo polskie i mieszkam w Polsce. Mój ojciec, który posiada obywatelstwo innego państwa i nie mieszka w Polsce, postanowił podarować mi znaczną kwotę pieniędzy. Przelew w wykonaniu darowizny zostanie zrealizowany w obcej walucie z zagranicznego rachunku bankowego ojca na mój rachunek bankowy w Polsce. Czy taka darowizna podlega w Polsce podatkowi od spadków i darowizn? Czy jako obdarowany mogę skorzystać ze zwolnienia SD-Z2? Według jakiego kursu należy przeliczyć kwotę darowizny?
Wspomniana darowizna będzie podlegać na terenie Polski podatkowi od spadków i darowizn. Podatkowi od spadków i darowizn podlega bowiem nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski m.in. tytułem darowizny. W pytaniu wskazano, że przedmiot darowizny nie znajduje się na terytorium Polski. Należy jednak pamiętać, że wspomnianemu podatkowi podlega również nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeśli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Polski. Z pytania wynika, że ten warunek jest spełniony. Nabywca, tj. obdarowany Czytelnik, ma bowiem polskie obywatelstwo, dlatego darowizna podlega ustawie od spadków i darowizn.
Obdarowany może jednak skorzystać z tzw. całkowitego zwolnienia podatkowego (SD-Z2), należy bowiem do tzw. zerowej grupy podatkowej. W przypadku darowizny pieniężnej obdarowany musi zgłosić jej nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentować otrzymanie środków dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Przy czym należy pamiętać, że w pewnych przypadkach zgłoszenie nie jest wymagane (gdy kwota nabycia nie przekracza określonej wartości bądź gdy np. umowa sporządzona jest w formie aktu notarialnego).
Wspomniany warunek udokumentowania otrzymania środków uznaje się za spełniony także wtedy, gdy środki wpłynęły na rachunek bankowy obdarowanego z zagranicznego konta bankowego darczyńcy. W zgłoszeniu SD-Z2 należy wykazać wartość darowizny w walucie polskiej. Wobec powyższego Czytelnik zobowiązany będzie do przeliczenia równowartości kwoty otrzymanej darowizny według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień powstania obowiązku podatkowego. W omawianej sytuacji dniem powstania obowiązku podatkowego będzie dzień spełnienia przyrzeczonego świadczenia, tj. dzień uznania konta bankowego obdarowanego kwotą darowizny.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|