Gazeta Podatkowa nr 20 (1374) z dnia 9.03.2017
Różnica między dożywociem a umową darowizny
Rodzice zamierzają darować mi mieszkanie. Mieszkam z nimi od lat, natomiast moja siostra nie utrzymuje kontaktów z rodzicami od dziesięciu lat. Podobno taka darowizna będzie musiała być w przyszłości uwzględniona przy wypłacaniu zachowku dla siostry. Rodzice chcą tego uniknąć. Doradzono im, aby zamiast darowizny podpisać umowę dożywocia. Czy będzie to dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji?
TAK. Zastosowanie umowy dożywocia będzie w opisanej sytuacji dobrym rozwiązaniem. Umowa dożywocia jest nieco podobna do umowy darowizny, jednak z punktu widzenia prawa są to dwie różne umowy.
Przez umowę o dożywocie właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę, który w zamian zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub osobie mu bliskiej dożywotnie utrzymanie. Stanowi o tym art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459). Dożywocie dotyczy zatem przeniesienia własności nieruchomości (darowizna może dotyczyć także np. rzeczy ruchomych). Nabywający nieruchomość w drodze umowy o dożywocie (zobowiązany), podobnie jak w przypadku darowizny, nie musi za nią płacić. Ma jednak obowiązek zapewnić wyżywienie, mieszkanie i opiekę uprawnionym dożywotnikom. W przeciwieństwie jednak do darowizny, umowa o dożywocie zabezpiecza przed ewentualną odpowiedzialnością przed roszczeniami osób uprawnionych do zachowku. Instytucja ta nierzadko służy regulacji spraw związanych z przekazaniem majątku nieruchomego wybranym członkom rodziny jeszcze za życia właściciela. Umowa o dożywocie to umowa dwustronnie zobowiązująca - nakłada na obie strony określone obowiązki.
Obdarowany, podobnie jak osoba otrzymująca spadek na podstawie testamentu, może być zobowiązany do zapłaty zachowku (zachowków). Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę (wedle reguł wskazanych w ustawie). Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
Tymczasem nieruchomość nabyta w drodze umowy o dożywocie takiemu zaliczeniu nie podlega - przepisów o doliczaniu do spadku różnego rodzaju przysporzeń (niezależnie czy w odniesieniu do zachowku, czy działu spadku pomiędzy spadkobiercami ustawowymi) nie można interpretować rozszerzająco.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|