Gazeta Podatkowa nr 64 (1314) z dnia 11.08.2016
Podatek od spłaty kredytu przez osobę trzecią
Kilka lat temu mąż spłacił ze swojego majątku, który nabył przed ślubem, mój kredyt, który również zaciągnęłam przed ślubem. W momencie spłaty byliśmy już w związku małżeńskim, w którym obowiązywał ustrój wspólności majątkowej. Nie dopełnialiśmy wtedy żadnych formalności podatkowych. Teraz okazało się, że będę musiała zapłacić podatek z uwagi na to, że organ podatkowy zakwalifikował tamtą spłatę jako darowiznę. Czy to zgodne z prawem, skoro żadnej umowy darowizny nie podpisywaliśmy?
Takie stanowisko organu podatkowego może być prawidłowe, choć wszystko zależy od uwzględnienia okoliczności sprawy. Bez znaczenia dla sprawy jest to, że małżonkowie nie podpisywali umowy, gdyż umowa darowizny jest ważna nawet bez zachowania formy pisemnej, jeśli przyrzeczone świadczenie zostanie po prostu spełnione.
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski tytułem m.in. darowizny. W przypadku darowizny należy przyjąć, że dotyczy to darowizny jako umowy nazwanej uregulowanej w Kodeksie cywilnym.
Wynika to z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2016 r. poz. 205 ze zm.).
Istotne jest jak należy rozumieć użyty w tym przepisie termin "nabycie praw majątkowych". Niewątpliwie nabycie aktywów powoduje powiększenie się majątku nabywcy.
Jednak w orzecznictwie przyjmuje się, że interpretacja powinna być szeroka, tj. nie powinna ograniczać się jedynie do aktywów.
Należy uznać, że chodzi o korzyść uzyskaną w jakiejkolwiek postaci. Przysporzenie może zatem polegać na tym, że ktoś otrzyma w gotówce czy przelewem sumę pieniędzy, jak i na tym, że zmniejszy się jego zadłużenie wobec innego podmiotu, tym samym wpłynie to korzystnie na jego majątek - a więc także wtedy, gdy obdarowany fizycznie nie otrzyma żadnych pieniędzy bądź innych rzeczy czy praw. Tym samym nabycie praw majątkowych tytułem darowizny może polegać na świadczeniu na rzecz obdarowanego sprowadzającego się również do zmniejszenia jego pasywów poprzez zapłatę długu obdarowanego na rzecz osoby trzeciej (wierzyciela współmałżonka).
Taka darowizna wymaga zatem zasadniczo zgłoszenia do urzędu skarbowego (o ile przekracza kwotę wolną od opodatkowania). Natomiast aby skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego, trzeba złożyć stosowną deklarację podatkową oraz udokumentować transfer pieniędzy w sposób określony w art. 4a ustawy.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|