Gazeta Podatkowa nr 67 (1108) z dnia 21.08.2014
Podatek od umowy pożyczki nie dla najbliższej rodziny
Planuję budowę domu. Część środków na budowę pozyskam z kredytu, część z własnych oszczędności, a część chcę pożyczyć od ojca. Przy umowie darowizny najbliższa rodzina nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych niezależnie od kwoty. Jak ta sprawa przedstawia się w odniesieniu do pożyczek?
Również w przypadku pożyczki Czytelnik może liczyć na zwolnienie od podatku. Podobnie jak przy darowiźnie, nie przewiduje się żadnego limitu wspomnianego zwolnienia - niezależnie zatem jak duża będzie kwota pożyczki, po skorzystaniu ze zwolnienia nie trzeba będzie płacić podatku. Przede wszystkim pożyczki udzielane w formie pieniężnej w wysokości przekraczającej 9.637 zł, są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, pod warunkiem złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu. Należy ją złożyć w terminie 14 dni od daty dokonania czynności oraz udokumentowania otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Prawo do wspomnianego zwolnienia przysługuje najbliższej rodzinie, tj. osobom z tzw. grupy zerowej w podatku od spadków i darowizn, do której należą małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Stanowi o tym art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Oczywiście również pożyczki udzielone w niższej kwocie nie podlegają opodatkowaniu.
Umowy pożyczki zawarte między członkami najbliższej rodziny są wolne od podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na marginesie warto dodać, że w praktyce, podobnie jak przy zwolnieniu od podatku z tytułu darowizny, można było spotkać się ze stanowiskiem, w myśl którego, jeśli środki wpłacane są na rachunek bankowy innej osoby niż biorący pożyczkę, pozbawiają prawa do zwolnienia. Wątpliwości w odniesieniu do obu podatków rozwiało orzecznictwo sądowe. Przyjęto, że warunek do zwolnienia jest spełniony nie tylko wtedy, gdy kwota pożyczki jest przekazana na rachunek bankowy prowadzony dla pożyczkobiorcy (na jego imię i nazwisko), ale także wtedy, gdy środki trafiają na każdy inny rachunek bankowy, wskazany przez pożyczkobiorcę. Uzasadnienie takiego stanowiska jest podobne jak przy podatku od spadków i darowizn - celem przepisu jest uszczelnienie systemu podatkowego, a nie zmuszenie wszystkich, którzy biorą pożyczki, do zakładania rachunku bankowego.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|