Gazeta Podatkowa nr 9 (1884) z dnia 31.01.2022
Bezkosztowe odstąpienie od umowy pożyczki
Zaciągnęłam kilka dni temu pożyczkę, która miała być przeznaczona na spłatę moich długów. W międzyczasie udało mi się pozyskać niezbędne środki od znajomych, dlatego w tym momencie środki ze wspomnianej pożyczki nie są mi już potrzebne. Podobno istnieje możliwość anulowania takiej umowy bez ponoszenia kosztów, z uwagi na to, że pożyczka nie była duża (około 5 tys. zł) i nie była związana z jakąkolwiek działalnością gospodarczą. W jaki zatem sposób wycofać się z tej umowy?
Z opisu sprawy wynika, że Czytelniczka zaciągnęła tzw. kredyt konsumencki. Przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę o kredyt w wysokości nie większej niż 255.550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, który kredytodawca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi. Za umowę o kredyt konsumencki uważa się m.in. umowę pożyczki czy umowę kredytu w rozumieniu przepisów Prawa bankowego.
Pożyczkobiorcy (konsumentowi) przysługuje kilka szczególnych uprawnień. Konsument ma prawo, bez podania przyczyny, do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Przewiduje to art. 53 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2019 r. poz. 1083 ze zm.). Jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie zawiera wszystkich wymaganych elementów określonych w przepisach (np. informacji o terminie, sposobie i skutkach odstąpienia od umowy), wówczas konsument może odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia dostarczenia mu wszystkich wymaganych prawem elementów umowy. Termin do odstąpienia od umowy jest zachowany, jeżeli konsument przed jego upływem złoży oświadczenie o odstąpieniu od umowy pod jeden ze wskazanych przez kredytodawcę lub pośrednika kredytowego adresów. Dla zachowania terminu wystarczające jest wysłanie oświadczenia przed jego upływem.
Konsument nie ponosi kosztów związanych z odstąpieniem od umowy, z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty kredytu. Po odstąpieniu od umowy konsument ma obowiązek zwrócić niezwłocznie kredytodawcy kwotę udostępnionego kredytu. Musi to zrobić nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
Konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy o kredyt konsumencki.
Nawet jeśli upłynął już termin do odstąpienia od umowy, konsument ma prawo do jego spłacenia przed terminem - w całości bądź części. W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|