Gazeta Podatkowa nr 99 (1556) z dnia 10.12.2018
Wysokość podatku przy umowie pożyczki pieniężnej między członkami rodziny
Chcę kupić samochód. Nie posiadam jednak wystarczającej kwoty, żeby nabyć interesujący mnie pojazd. Rodzeństwo zaproponowało mi, że udzieli mi pożyczki. Kwota, której mi brakuje, jest dość spora, dlatego chciałbym, aby wszystko odbyło się z zachowaniem wszelkich formalności, w szczególności będą spisane umowy. Czy to prawda, że z tytułu pożyczki będę musiał zapłacić podatek? Czy ma jakieś znaczenie, że umowa zawierana jest między członkami rodziny?
Prawdą jest, że umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podatnikiem jest pożyczkobiorca, a stawka podatku wynosi 2%. Są jednak sytuacje, gdy dana czynność jest zwolniona z podatku, podobnie jak w przypadku innych podatków, np. podatku od spadków i darowizn.
Po pierwsze, zwalnia się z PCC pożyczki udzielane na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu - na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn. Tak określa art. 9 pkt 10 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150). Do wspomnianej I grupy podatkowej zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Kwota niepodlegająca opodatkowaniu dla tej grupy wynosi 9.637 zł.
Z jeszcze większego zwolnienia mogą skorzystać osoby należące do tzw. grupy zerowej, o której mowa we wspomnianej ustawie o podatku od spadków i darowizn. Zwalnia się z podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczki w formie pieniężnej udzielane na podstawie umowy zawartej między osobami należącymi do grupy zerowej, w wysokości przekraczającej kwotę 9.637 zł, po spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, niezbędne jest złożenie deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności (nie dotyczy to przypadków, gdy umowa została zawarta w formie aktu notarialnego). Po drugie, należy udokumentować otrzymanie pieniędzy przez biorącego pożyczkę dowodem przekazania na jego rachunek płatniczy lub na jego inny rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, lub przekazem pocztowym.
Podobnie jak w przypadku zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, spełnienie warunku dokumentowania wpłaty na rachunek bankowy następuje także wtedy, gdy środki trafiają na każdy inny rachunek bankowy, wskazany przez pożyczkobiorcę. Istotne jest, aby było wiadomo, że środki przekazane na konto stanowią wykonanie umowy pożyczki między określonymi osobami.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|