Gazeta Podatkowa nr 33 (1490) z dnia 23.04.2018
Zakaz cesji w umowie z kontrahentem
Nasza spółka rozważa zaciągnięcie pożyczki na rozwój nowego zakładu. Potencjalnym pożyczkodawcą ma być ojciec jednego ze wspólników. Ustaliliśmy już okres spłaty pożyczki i wysokość oprocentowania. Czy na wszelki wypadek możemy zabezpieczyć się w umowie, aby przez czas trwania spłaty nie mógł on dokonać cesji roszczenia na rzecz innego podmiotu?
Zawierając umowę pożyczki strony mają możliwość ukształtowania jej w granicach zasady swobody umów określonej w art. 3531 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.) dopasowując jednocześnie jej treść do swoich potrzeb. Granice swobody umów wyznaczone są w ten sposób, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Wierzytelność z tytułu zwrotu umowy pożyczki ma charakter zbywalny, a zatem, co do zasady, może zostać przeniesiona na inny podmiot. O ile jednak z treści art. 57 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że nie można przez czynność prawną wyłączyć ani ograniczyć uprawnienia do przeniesienia, obciążenia, zmiany lub zniesienia prawa, jeżeli według ustawy prawo to jest zbywalne, to z treści § 2 tego przepisu wynika, że strony mogą zawrzeć w umowie zobowiązanie o niezbywaniu wierzytelności. Ponadto dopuszczalność możliwości wyłączenia cesji zobowiązania umownego wynika z art. 509 § 1 K.c., który stanowi przepis szczególny w stosunku do art. 57 K.c. Wierzyciel może bowiem bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią, nie dotyczy to jednak przypadków, gdy sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.
Strony mogą więc w treści umowy pożyczki określić, że pożyczkodawca bez zgody spółki jako dłużnika nie będzie mógł zbyć ani przenieść na inny podmiot wierzytelności z tytułu spłaty umowy pożyczki.
Okoliczność tę potwierdził także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 stycznia 2017 r., sygn. akt IV CSK 116/16. SN wskazał w nim, że: "Skoro można w umowie wyłączyć możliwość przelewu wierzytelności, to tym bardziej dopuszczalne jest umowne ograniczenie cesji, np. przez wskazanie konkretnego podmiotu, na rzecz którego przelew może być dokonany. W takim przypadku cesja na rzecz innej osoby czy firmy nie będzie skuteczna".
Tak więc w zależności od woli stron umowy istnieje możliwość ograniczenia lub całkowitego wyłączenia dokonania cesji wierzytelności.
Zawierając umowę pożyczki warto także pamiętać o obowiązkach podatkowych z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|