Gazeta Podatkowa nr 11 (2094) z dnia 5.02.2024
Opodatkowanie PCC prywatnych pożyczek między bliskimi
Chcę pożyczyć od bliskiej mi osoby pieniądze. Pożyczka będzie miała charakter prywatny, tj. nie jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Umowa będzie zawierana z moim bratem. Czy pożyczka ta będzie podlegała opodatkowaniu PCC?
TAK. Pożyczki zawierane w celach prywatnych między członkami rodziny podlegają opodatkowaniu, niemniej w zakresie tego rodzaju umów w przepisach przewidziano pewne zwolnienia. PCC podlegają m.in. umowy pożyczki pieniędzy. Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na biorącym pożyczkę. Podstawę opodatkowania stanowi kwota lub wartość pożyczki, a w przypadku umowy określającej, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy - kwota każdorazowej wypłaty środków pieniężnych. Stawka PCC od pożyczki wynosi 0,5%.
Niektóre pożyczki są zwolnione od opodatkowania PCC. Zwolnienie to dotyczy pożyczek udzielanych na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu - na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Do wspomnianej I grupy zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Kwota niepodlegająca opodatkowaniu dla I grupy podatkowej wynosi obecnie 36.120 zł (powyższy limit dotyczy nie tylko tej konkretnej pożyczki, ale także odnosi się do pożyczek otrzymanych od tej samej osoby - w uproszczeniu - w okresie ostatnich 5 lat). Skorzystanie z tego zwolnienia podatkowego nie wymaga dopełniania żadnych formalności.
Jeśli kwota pożyczki jest większa, najbliżsi mogą skorzystać z innego zwolnienia. Zgodnie z przepisami pożyczki pieniężne udzielane na podstawie umowy zawartej między osobami należącymi do tzw. zerowej grupy podatkowej, w wysokości przekraczającej wspomnianą powyżej kwotę, zwalnia się od podatku pod warunkiem:
1) złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności, z wyłączeniem przypadku, gdy umowa została zawarta w formie aktu notarialnego,
2) udokumentowania otrzymania pieniędzy przez biorącego pożyczkę dowodem przekazania na jego rachunek płatniczy lub na jego inny rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, lub przekazem pocztowym.
Przewiduje to art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.). Do kręgu osób uprawnionych do skorzystania z powyższego zwolnienia należą małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Zwolnienie przysługuje niezależnie od wysokości pożyczki.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|