Gazeta Podatkowa nr 62 (1519) z dnia 2.08.2018
Przesłanki wypowiedzenia umowy pożyczki
Pół roku temu pożyczyłem znajomemu pieniądze. W tamtym czasie moja sytuacja finansowa była dobra i mogłem sobie pozwolić na udzielenie pożyczki. Znajomy spłaca raty w terminie, a całą kwotę wraz z odsetkami zwróci za półtora roku. Pożyczka ma charakter prywatny, żaden z nas nie prowadzi działalności gospodarczej. Potrzebuję teraz pieniędzy z uwagi na utratę pracy. Czy w takiej sytuacji mogę wcześniej wypowiedzieć umowę i domagać się zwrotu całej pożyczki?
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy (albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku), a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Z opisu sprawy wynika, że umowę zawarto na czas określony, a to oznacza, że, co do zasady, Czytelnik nie może domagać się wcześniejszego (czy tym bardziej natychmiastowego) zwrotu pieniędzy. Pożyczkobiorca ma zatem prawo wymagać, by przekazane mu środki pozostały do jego dyspozycji zgodnie z treścią zawartego porozumienia. Od powyższej zasady przewiduje się jednak pewne wyjątki.
W przypadku zawarcia umowy pożyczki na czas określony nie można jej wypowiedzieć i żądać wcześniejszej spłaty pożyczki.
Z natychmiastową wymagalnością całej pożyczki mielibyśmy do czynienia wtedy, gdyby dłużnik stał się niewypłacalny albo jeżeli wskutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność, zabezpieczenie wierzytelności uległo znacznemu zmniejszeniu. W takim przypadku wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia bez względu na zastrzeżony termin.
Co więcej, dający pożyczkę może odstąpić od umowy i w ogóle odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.
Należy również pamiętać o tym, że inaczej sprawa wygląda, jeśli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony. Dłużnik obowiązany jest wówczas zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. W takim przypadku pożyczkodawca powinien złożyć pożyczkobiorcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy pożyczki z zachowaniem 6-tygodniowego terminu wypowiedzenia. Nawet zatem w tym przypadku nie ma możliwości domagania się zwrotu pożyczonych pieniędzy od razu.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|