Gazeta Podatkowa nr 53 (1094) z dnia 3.07.2014
PCC od pożyczki dla VAT-owca
Bank udzieli spółce będącej zarejestrowanym podatnikiem VAT pożyczki na zakup środka trwałego. Czy z tytułu zawarcia umowy pożyczki spółka powinna rozliczyć się z urzędem skarbowym z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych?
Umowa pożyczki jest jedną z czynności prawnych podlegającą opodatkowaniu PCC. Została bowiem wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Przepisy ustawy zawierają jednak także wykaz czynności niepodlegających podatkowi i zwolnionych od PCC.
Do czynności niepodlegających PCC należą m.in. czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania danej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT lub z niego zwolniona (z pewnymi wyjątkami, które nie dotyczą umowy pożyczki). Z samego jednak faktu, iż spółka jest podatnikiem podatku VAT nie wynika jej zwolnienie od opodatkowania PCC. Zgodnie bowiem z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 maja 2012 r., sygn. akt II FSK 2276/10, o wyłączeniu umowy pożyczki spod działania przepisów ustawy o PCC nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna z nich z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku. Ponieważ jednak z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) wynika, iż zwalnia się z podatku VAT usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, pożyczka udzielona przez bank korzysta ze zwolnienia z VAT. Konsekwencją zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług jest natomiast brak obowiązku zapłaty PCC. Czynność nie podlega bowiem PCC jako zwolniona z podatku VAT, zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o PCC.
Zatem w przedstawionej w pytaniu sytuacji Czytelnik nie będzie zobowiązany do zapłaty PCC, bowiem bank przy udzielaniu pożyczek i kredytów korzysta ze zwolnienia z podatku VAT.
Dla wyłączenia podatkowego określonego w art. 2 pkt 4 u.p.c.c. nie jest istotne czy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług przekształci się w zobowiązanie podatkowe w tym podatku, a więc dotyczy również sytuacji, w których stroną czynności cywilnoprawnej będzie podatnik podatku od towarów i usług zwolniony podmiotowo, jak również gdy czynność będzie zwolniona przedmiotowo z tego podatku. Wyrok NSA w Warszawie z dnia 30.05.2012 r., sygn. akt II FSK 2276/10 |
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|