Gazeta Podatkowa nr 17 (1058) z dnia 27.02.2014
Pożyczka dla spółki z o.o. od udziałowca bez PCC
Spółka z o.o. nie dysponowała wolnymi środkami potrzebnymi na uregulowanie długu wobec kontrahenta. Niezbędną kwotę wpłacił na rachunek spółki jej udziałowiec. Czy jeżeli tę wpłatę potraktujemy jako pożyczkę, to podlega ona PCC?
Gdy pożyczkodawcą dla spółki z o.o. jest jej udziałowiec, to czynność ta nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Pożyczka udzielona spółce kapitałowej przez wspólnika na gruncie PCC nie jest traktowana jako zmiana umowy spółki, tak jak to ma miejsce w przypadku spółek osobowych. Należy rozpatrywać ją według przepisów odnoszących się do umowy pożyczki. Podlega ona opodatkowaniu PCC, o ile spełnia kryteria określone w art. 1 ust. 4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Czynność pożyczki może być wyłączona spod opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy. Jeżeli wyłączenie to nie znajdzie zastosowania, wówczas pożyczka od udziałowca dla spółki z o.o. skorzysta ze zwolnienia od PCC (art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o PCC).
Niezależnie od tego, czy pożyczka podlega wyłączeniu spod opodatkowania, czy zwolnieniu, nie ma potrzeby składania zerowej deklaracji PCC-3. Powinność złożenia tej deklaracji ciąży tylko na tych podatnikach, którzy są jednocześnie zobowiązani do zapłaty podatku bądź korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy o PCC.
Zaciągnięcie pożyczki przez spółkę może wiązać się z koniecznością aprobaty wspólników wyrażonej w uchwale. W myśl art. 230 K.s.h. m.in. zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Przy czym brak uchwały nie powoduje nieważności umowy pożyczki. Wspólnik, który udziela pożyczki spółce z o.o. w trudnej sytuacji finansowej, powinien pamiętać także o tym, że może mieć problemy z uzyskaniem jej zwrotu (por. art. 14 § 3 K.s.h.).
Gdyby udziałowiec był jednocześnie członkiem zarządu, wówczas umowa pożyczki wymagałaby bezwzględnie zgody zgromadzenia wspólników (art. 15 § 1 K.s.h.). Do udzielenia zezwolenia zastosowanie miałby art. 17 K.s.h. Zgoda może być wyrażona przed zawarciem umowy, jak i po tym fakcie w terminie dwóch miesięcy. Konsekwencją braku uchwały wspólników jest nieważność umowy. Co więcej, umowa z członkiem zarządu wymaga także zachowania szczególnych zasad reprezentacji spółki (art. 210 § 1 K.s.h.).
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|