Gazeta Podatkowa nr 68 (1005) z dnia 26.08.2013
Jak zapewnić sobie zwrot pożyczki?
Zostałem poproszony o udzielenie prywatnej pożyczki. Chciałbym jednak zagwarantować sobie zwrot pieniędzy w terminie określonym umową. Czy można wyeliminować lub ograniczyć ryzyko nieoddania pożyczonych pieniędzy? Jeżeli tak, to w jaki sposób to zrobić?
Jest wiele sposobów na zabezpieczenie spłaty pożyczki, jednak żaden nie daje stuprocentowej gwarancji zwrotu pieniędzy w terminie. Z pożyczką zawsze wiąże się pewne ryzyko dla dającego pożyczkę, jednakże zabezpieczenia są po to, by to ryzyko w większym lub mniejszym stopniu ograniczyć.
Podstawową kwestią jest sporządzenie umowy pożyczki na piśmie oraz odebranie pokwitowania wręczenia pieniędzy (w szczególności, gdy świadczy się z rąk do rąk). Przy odrobinie złej woli ze strony pożyczkobiorcy brak dokumentu na fakt zawarcia umowy pożyczki lub wręczenia jej przedmiotu może znacznie utrudnić lub wręcz uniemożliwić odzyskanie pieniędzy. Dotyczy to zwłaszcza pożyczek powyżej 500 zł, które zgodnie z art. 720 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.) powinny być stwierdzone pismem.
Przy poważniejszych kwotach warto już jednak pomyśleć o zabezpieczeniach w dosłownym znaczeniu. Może to być na przykład poręczenie innej osoby za dług pożyczkobiorcy. Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Co ważne, oświadczenie poręczyciela powinno być złożone na piśmie - w przeciwnym razie będzie nieważne. Jeżeli nie postanowiono inaczej, poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny. Oznacza to, że dający pożyczkę może żądać zwrotu całej lub części pożyczonej kwoty zarówno od pożyczkobiorcy, samego poręczyciela, jak i od obu łącznie.
Zamiast lub obok poręczenia dobrze jest uzyskać od pożyczkobiorcy podpisany przez niego weksel własny in blanco (niezupełny). W umowie pożyczki bądź w osobnym dokumencie można określić warunki wypełnienia weksla (sporządzając tym samym deklarację wekslową). Dysponując wekslem pożyczkodawca będzie mógł np. szybciej i taniej wyegzekwować swoje roszczenia względem pożyczkobiorcy.
Możliwe jest też sięgnięcie do rzeczowych zabezpieczeń, jak zastaw na rzeczy ruchomej pożyczkobiorcy, zastaw rejestrowy (tu jednak konieczny będzie wpis zastawu do rejestru zastawów), przewłaszczenie rzeczy na zabezpieczenie, a przy wysokich sumach również hipoteka na nieruchomości pożyczkobiorcy, która z kolei wymaga wpisu do działu IV księgi wieczystej. Hipoteką można również obciążyć użytkowanie wieczyste lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|