Gazeta Podatkowa nr 51 (988) z dnia 27.06.2013
Czy pożyczka na rzecz spółki musi być oprocentowana?
Wraz z mężem jesteśmy wspólnikami spółki jawnej. Zamierzamy udzielić pożyczki na rzecz spółki, aby ją dokapitalizować w celu rozszerzenia prowadzonej działalności gospodarczej. Czy taka pożyczka musi być oprocentowana?
NIE, wspólnik może udzielić spółce także pożyczki nieoprocentowanej. Podstawą prawną udzielenia pożyczki jest art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Już z treści tego przepisu wynika, że pożyczka nie musi być oprocentowana. Bowiem zgodnie z zasadą swobody umów, strony mogą ułożyć stosunek prawny wedle swoich potrzeb, pod warunkiem, że jego treść lub cel nie będą sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Ponieważ zarówno z przepisów Kodeksu cywilnego, jak i z Kodeksu spółek handlowych nie wynika zakaz udzielania spółce pożyczek nieoprocentowanych, umowa taka jest dozwolona.
Zgodnie z art. 720 § 2 K.c. umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.
Czytelniczka powinna jednak pamiętać o kwestiach formalnych związanych z udzieleniem pożyczki. Podlega ona bowiem podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.), pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika traktuje się jako zmianę umowy spółki. Konsekwencją takiego rozwiązania jest niższa, bo wynosząca 0,5% stawka PCC dla umowy pożyczki udzielanej przez wspólnika na rzecz spółki, podczas gdy dla tradycyjnej umowy pożyczki wynosi ona 2%. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PCC podstawę opodatkowania stanowi kwota lub wartość pożyczki.
Co prawda ustawa o PCC zawiera także zwolnienia z tego podatku, m.in. dla pożyczek do kwoty 5.000 zł od jednego podmiotu (art. 9 pkt 10 lit. d), jednak ponieważ z punktu widzenia ustawy pożyczka udzielana przez wspólników spółce traktowana jest jako zmiana umowy spółki, zwolnienie to nie znajduje do niej zastosowania.
Udzielając wraz z mężem pożyczki spółce, w której jesteście Państwo wspólnikami, należy pamiętać o sporządzeniu umowy w formie pisemnej. Kwota pożyczki powinna zostać przekazana za pośrednictwem rachunku bankowego (przy transakcji powyżej równowartości 15.000 euro jest to obowiązek) można także wpisać w umowie, że pożyczka jest nieoprocentowana.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|