Gazeta Podatkowa nr 32 (1386) z dnia 20.04.2017
Zasady spłacania pożyczki studenckiej
Blisko dwa lata temu zaciągnęłam pożyczkę studencką. W tym roku kończę studia. Moja sytuacja finansowa aktualnie jest trudna, a perspektywy znalezienia pracy po moim kierunku znacznie się pogorszyły. Kiedy muszę dokonać spłaty pożyczki? Czy bank może wystąpić o spłatę jednorazowo całej kwoty?
Zasady spłacania pożyczki studenckiej regulują przepisy oraz umowa, która została zawarta z bankiem. W myśl generalnej zasady, spłata kredytu studenckiego lub pożyczki studenckiej przez kredytobiorcę lub pożyczkobiorcę rozpoczyna się nie później niż po upływie dwóch lat od zakończenia studiów, w tym również studiów doktoranckich, i trwa nie krócej niż dwukrotność okresu, na jaki zostały udzielone. Stanowi o tym art. 9 ust. 1 ustawy o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. z 2017 r. poz. 357). Jeśli zatem przykładowo pożyczka została udzielona na 4 lata, wówczas spłata nie może rozpocząć się później niż po upływie 2 lat od zakończenia studiów i nie może być rozłożona w czasie na krócej niż 8 lat. Niemniej jednak nie dotyczy to przypadków, gdy kredytobiorca lub pożyczkobiorca wnioskuje o krótszy termin spłaty.
Co więcej, wysokość raty spłat kredytu studenckiego lub pożyczki studenckiej nie może przekroczyć 20% miesięcznego dochodu kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy. Szczegółowe warunki spłaty kredytu studenckiego określa umowa.
Co szczególnie ważne, przepisy przewidują, że pożyczki studenckie i kredyty studenckie mogą być częściowo lub w całości umorzone. Podstawą umorzenia są w szczególności:
- trudna sytuacja życiowa pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy;
- trwała utrata zdolności do spłaty zobowiązań;
- brak prawnych możliwości dochodzenia roszczeń;
- dobre wyniki ukończenia studiów;
- śmierć kredytobiorcy.
Zgodnie z definicją, przez trudną sytuację życiową rozumie się udokumentowaną przez ośrodek pomocy społecznej sytuację kredytobiorcy i członków jego rodziny, w której spełnione są przesłanki uzasadniające korzystanie ze świadczeń z systemu pomocy społecznej, albo trudną sytuację materialną wynikającą z przypadku losowego powodującego długotrwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań. W tym ostatnim przypadku chodzi w szczególności o: choroby kredytobiorcy lub członka jego rodziny, konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, szkody spowodowane przez pożar, powódź lub inną katastrofę. Podstawą umorzenia mogą być również ponadprzeciętne wyniki w nauce. Pożyczka lub kredyt są umarzane w 20% kredytobiorcy, który ukończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni albo absolwentów studiów doktoranckich w danym roku akademickim.
Umorzenia dokonuje się na wniosek studenta.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|