Gazeta Podatkowa nr 98 (1243) z dnia 7.12.2015
Określenie terminu zwrotu pożyczki
Zamierzam podpisać z przyjacielem umowę pożyczki. W projekcie umowy wskazany jest termin zwrotu pożyczki. Przyjaciel zaproponował, że należność główną wraz z odsetkami otrzymam "w terminie 7 dni od otrzymania przez niego premii rocznej od pracodawcy". Czy taki zapis jest dla mnie korzystny?
NIE. W zasadzie trudno go w ogóle określić mianem "terminu", choć w cytowanym fragmencie samo słowo "termin" zostało użyte. Niejednokrotnie przy umowach dochodzi do mylenia pojęć "termin" i "warunek". Termin określany jest mianem zdarzenia przyszłego i pewnego. Z kolei warunek to zdarzenie przyszłe, którego zaistnienie nie jest wcale pewne. Stanowi o tym art. 89 oraz art. 111 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). W orzecznictwie wskazuje się, że oznaczenie terminu przez określone zdarzenie (art. 111 § 2 i art. 116 K.c.) może nastąpić tylko wówczas, gdy nastąpienie tego zdarzenia w przyszłości jest oczywiście pewne, a więc różni się od warunku w rozumieniu art. 89 K.c., będącego zdarzeniem przyszłym i niepewnym (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 14 września 2012 r., sygn. akt I ACa 527/12).
Termin musi być wskazany na tyle precyzyjnie, aby mieć pewność, że określone zdarzenie na pewno nastąpi.
Zaproponowany w projekcie umowy zapis nie jest terminem. Istnieje bowiem możliwość, że pożyczkobiorca (przyjaciel Czytelnika) nie otrzyma premii rocznej od swojego pracodawcy i to niezależnie od tego, czy premia ma charakter uznaniowy, czy jest stałym elementem wynagrodzenia za pracę. Brak wypłaty premii może wynikać z tego, że pracownik nie spełni warunków do jej otrzymania, czy choćby dlatego, że zostanie zwolniony z pracy ze skutkiem natychmiastowym. Zatem w przypadku braku wypłaty premii nigdy nie można będzie określić terminu zwrotu należności przy pomocy zapisu zamieszczonego w projekcie umowy. Można zmodyfikować go poprzez dodanie, po przecinku, zwrotu w postaci "nie później niż", co całkowicie zmienia charakter prawny i wymowę zapisu: "Zwrot należności głównej i odsetek nastąpi w terminie 7 dni od otrzymania przez pożyczkobiorcę premii rocznej od pracodawcy, nie później niż do dnia 31 stycznia 2016 r.". Tym samym, jeśli wypłata premii nastąpi wcześniej, wówczas pożyczkobiorca ma 7 dni na dokonanie zwrotu, ale nigdy nie może tego zrobić później niż do dnia 31 stycznia 2016 r. Taka konstrukcja spełnia definicję terminu - nie jest pewne czy i kiedy ktoś otrzyma premię, jest jednak pewne to, że nastąpi dzień 31 stycznia 2016 r.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|