Gazeta Podatkowa nr 37 (1182) z dnia 7.05.2015
Rozliczanie leasingu po cesji umowy
Nasza firma chce zawrzeć umowę cesji i przejąć na siebie rozliczanie leasingu operacyjnego samochodu osobowego od innej firmy. Czy w sytuacji, gdy poza leasingobiorcą inne warunki wynikające z pierwotnej umowy zawartej w 2014 r. nie ulegną zmianie, płacone przez nas opłaty leasingowe, będą kosztami podatkowymi na tych samych zasadach, które stosował poprzedni leasingobiorca, czy też wówczas taką umowę należy kosztowo potraktować jak zwykły najem i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?
W obrocie gospodarczym coraz częściej można się spotkać ze zmianą stron umów leasingu. W takiej sytuacji cesjonariusz, czyli podmiot gospodarczy, który wstąpił w miejsce dotychczasowego korzystającego, w sensie prawnym nabywa związane z tą umową prawa oraz przejmuje wynikające z niej obowiązki. Począwszy do 1 stycznia 2013 r. rozliczanie opłat na rzecz leasingodawcy uiszczanych przez podmiot, który w wyniku cesji umowy leasingu operacyjnego przejął składnik majątku będący jej przedmiotem, uzależnione jest od warunków, które oprócz zmiany stron umowy ulegną modyfikacji w wyniku dokonania takiej cesji.
Ustawy o podatku dochodowym wskazują, w jakich okolicznościach - pomimo dokonanej cesji praw i obowiązków z umowy leasingu - umowa ta może być nadal rozliczana podatkowo w ramach podstawowego okresu jej obowiązywania. Z art. 23a pkt 2 ustawy o pdof i odpowiednio art. 17a pkt 2 ustawy o pdop (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) wynika, że w przypadku zmiany strony lub stron umowy leasingu, podstawowy okres umowy uważa się za zachowany, jeżeli inne postanowienia umowy (m.in. okres jej trwania czy wysokość rat leasingowych) nie uległy zmianie. Natomiast w sytuacji, gdy następują w niej również inne modyfikacje, wówczas dla celów podatkowych jest ona traktowana jako zupełnie nowa umowa. Nie wyklucza to jednak możliwości traktowania takiej umowy jako umowy leasingu operacyjnego, a co za tym idzie rozliczania wydatków z nią związanych w sposób właściwy dla tej umowy, o ile będzie ona spełniać warunki określone w przywołanych powyżej przepisach ustaw o podatku dochodowym. W przypadku leasingu operacyjnego auta osobowego oznacza to rozliczanie wydatków związanych z opłatami leasingowymi i bieżącym używaniem auta bezpośrednio w kosztach podatkowych w pełnej wysokości bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop.
Sposób rozliczania w kosztach leasingu przejętego w wyniku cesji uzależniony jest od postanowień zawartych w umowie cesji.
W konsekwencji gdy w przejmowanej przez firmę Czytelnika umowie leasingu operacyjnego samochodu osobowego jedyną zmianą, jaka nastąpi w wyniku dokonania jej cesji będzie zmiana korzystającego, to Czytelnik będzie miał prawo rozliczać w kosztach podatkowych swojej firmy wynikające z niej opłaty na zasadach określonych dla leasingu operacyjnego.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|