Gazeta Podatkowa nr 26 (1901) z dnia 31.03.2022
Leasing a kradzież samochodu
Mam zawartą umowę leasingu samochodu. Niedawno pojazd został skradziony. Nie ponoszę żadnej winy za to zdarzenie - auto było prawidłowo zaparkowane, zamknięte. Na auto wykupiona była polisa autocasco. Czy pomimo utraty samochodu muszę zapłacić wszystkie pozostałe raty leasingowe?
TAK, jednak z pewnym ograniczeniem. Zgodnie z przepisami, jeżeli po wydaniu korzystającemu rzecz została utracona z powodu okoliczności, za które finansujący nie ponosi odpowiedzialności, umowa leasingu wygasa. Określa tak art. 7095 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.). Z pytania wprost wynika, że nie można przypisać Czytelnikowi jakiejkolwiek odpowiedzialności za kradzież pojazdu. Mimo wszystko korzystający z przedmiotu leasingu powinien niezwłocznie zawiadomić finansującego o utracie rzeczy, a finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie, a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz z tytułu ubezpieczenia rzeczy, a także naprawienia szkody.
W orzecznictwie wskazuje się, że w razie wygaśnięcia umowy leasingu wskutek utraty jej przedmiotu, przewidziana w powyższym przepisie zapłata przez korzystającego finansującemu wszystkich przewidzianych w umowie, a niezapłaconych rat, pełni funkcję odszkodowania. Jej celem jest bowiem przywrócenie takiego stanu majątku finansującego, jaki byłby, gdyby do utraty nie doszło i umowa zostałaby wykonana. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, aby strony umowy leasingu na wypadek wygaśnięcia porozumienia wprowadziły pewne modyfikacje sposobu rozliczenia pozostałych do zapłaty rat, niemniej finansujący musi pomniejszyć ich wartość o korzyści, o których mowa we wskazanym przepisie (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2013 r., sygn. akt IV CSK 298/12).
Korzyści, które finansujący uzyskuje, to m.in. odszkodowanie z polisy autocasco. W praktyce jednak najczęściej odszkodowanie z AC nie będzie wystarczające do tego, aby pokryć w całości roszczenia leasingodawcy. Odszkodowanie uwzględnia bowiem tylko wartość pojazdu. Natomiast w ratach leasingowych jest jeszcze uwzględniony zysk leasingodawcy (suma rat jest wyższa niż wartość samochodu).
Po kradzieży pojazdu leasingodawca, co do zasady, może żądać od leasingobiorcy zapłaty wszystkich niezapłaconych rat.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|