Gazeta Podatkowa nr 76 (2159) z dnia 19.09.2024
Wynajem przedmiotu leasingu
Spółka z o.o. świadczy usługi spedycyjne oraz przewozowe. W związku ze spadkiem ilości zleceń przewozowych zamierza część floty wynająć kontrahentom, z którymi stale współpracuje. Niektóre pojazdy nie stanowią własności spółki, a jedynie zostały jej oddane do używania na podstawie umowy leasingu. Czy maszyny będące przedmiotem leasingu mogą zostać wynajęte przez leasingobiorcę?
Jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie wymagałoby analizy umowy leasingu zawartej przez spółkę z finansującym. Niemniej jednak ogólna zasada dotycząca oddawania przedmiotu leasingu do używania osobie trzeciej została uregulowana w Kodeksie cywilnym.
Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Umowy te muszą być zawierane na piśmie pod rygorem nieważności.
Korzystający powinien używać rzeczy i pobierać jej pożytki w sposób określony w umowie leasingu, a gdy umowa tego nie określa - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy. Jeżeli mimo upomnienia na piśmie przez finansującego korzystający narusza wskazane obowiązki, finansujący może wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym, chyba że strony uzgodniły termin wypowiedzenia.
W kontekście poruszonego zagadnienia istotny jest art. 70912 § 1 K.c. W myśl tego przepisu, bez zgody finansującego korzystający nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej. W razie naruszenia obowiązku uzyskania zgody, finansujący również może wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym, chyba że strony uzgodniły inny termin wypowiedzenia. Zgoda w tym przedmiocie może wynikać z treści samej umowy.
Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 25 listopada 2013 r., sygn. akt I ACa 966/13, wywiódł, że niewyrażenie zgody przez finansującego na oddanie rzeczy do używania osobie trzeciej nie wpływa na ważność umowy, w wyniku której dochodzi do takiej dyspozycji rzeczą (np. umowy najmu).
Zawarcie umowy najmu dotyczącej przedmiotu leasingu bez zgody finansującego nie spowoduje, że umowa ta będzie nieważna. Może to jednak doprowadzić do wypowiedzenia umowy leasingu, co będzie wiązało się z koniecznością wydania finansującemu przedmiotu leasingu.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|