Gazeta Podatkowa nr 31 (1176) z dnia 16.04.2015
Skutki zniszczenia lub kradzieży przedmiotu leasingu
Kilka miesięcy po zawarciu umowy leasingu samochodu został on zniszczony i nie nadaje się do naprawy. Firma leasingowa dostała odszkodowanie z autocasco, ale było ono niższe niż cena kupna samochodu i sporo niższe niż wysokość wszystkich rat leasingowych z umowy. Leasingodawca zażądał jednorazowej zapłaty pozostałych rat, które pomniejszył o kwotę otrzymanego odszkodowania. Czy muszę te raty jednorazowo zapłacić? Czy mimo zniszczenia samochodu nie powinien obowiązywać harmonogram z umowy leasingu?
Firma leasingowa ma prawo w przypadku zniszczenia lub kradzieży przedmiotu leasingu żądać natychmiastowej zapłaty wszystkich rat przewidzianych umową. Harmonogram z umowy przestaje obowiązywać.
Konsekwencje utraty przedmiotu leasingu są uregulowane w art. 7095 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Wynika z niego, że jeżeli po wydaniu przedmiotu leasingu został on utracony z powodu okoliczności, za które firma leasingowa nie ponosi odpowiedzialności, to umowa leasingu wygasa. Leasingobiorca powinien niezwłocznie zawiadomić leasingodawcę o utracie rzeczy. Firma leasingowa może żądać od leasingobiorcy natychmiastowej zapłaty wszystkich przewidzianych w umowie, a niezapłaconych jeszcze rat. Chodzi tu nie tylko o raty zaległe, ale o wszystkie raty z harmonogramu. Stan wymagalności powstaje z chwilą wezwania leasingobiorcy do zapłaty tych rat.
Żądaną od leasingobiorcy kwotę firma leasingowa powinna pomniejszyć o korzyści, jakie uzyskała wskutek zapłaty rat przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz z tytułu ubezpieczenia rzeczy. Zatem firma leasingowa prawidłowo pomniejszyła żądaną od Czytelnika kwotę o wysokość otrzymanego odszkodowania z autocasco. Inną korzyścią, którą mogła odnieść firma leasingowa w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy, mogą być oszczędności związane z wcześniejszą spłatą kredytu refinansującego zakup przedmiotu leasingu. Takie oszczędności również powinny zostać uwzględnione w rozliczeniu.
Decydując się na finansowanie leasingiem należy zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z utratą przedmiotu leasingu, szczególnie wtedy, gdy przedmiotem leasingu był nowy samochód. Wartość nowych pojazdów mocno spada w pierwszym roku od kupna auta, a odszkodowanie z autocasco uwzględnia aktualną wartość rynkową pojazdu. Z kolei suma rat leasingowych jest wyższa niż cena zakupu pojazdu, bo uwzględnia też zysk firmy leasingowej. Po utracie przedmiotu leasingu trzeba zapłacić leasingodawcy wszystkie przewidziane umową raty (pomniejszone o odszkodowanie), a nie tylko taką kwotę, aby łącznie z dotychczas uiszczonymi ratami pokryła wartość zakupu pojazdu.
Aby zmniejszyć ryzyko związane z utratą przedmiotu leasingu, warto przy zawieraniu umowy rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia 100% wartości fakturowej przedmiotu leasingu. Dzięki niemu i ubezpieczeniu z autocasco firma leasingowa odzyskuje pełną kwotę, za jaką pojazd został kupiony, a nie tylko aktualną wartość rynkową pojazdu na dzień jego utraty.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|