Gazeta Podatkowa nr 1 (1146) z dnia 2.01.2015
Zadłużenie z umowy leasingu
Mamy problem z płaceniem rat za leasingowaną maszynę. Pojawiły się zaległości. Ile musi wynosić nasz dług, aby groziło to wypowiedzeniem umowy leasingu? Jak powinno wyglądać rozliczenie umowy leasingu po jej wypowiedzeniu?
Już zaległość w zapłacie jednej raty wystarczy do wypowiedzenia umowy, pod warunkiem jednak, że leasingodawca wyznaczy dodatkowy termin na jej zapłatę.
Jeśli leasingobiorca dopuszcza się zwłoki z zapłatą co najmniej jednej raty, leasingodawca powinien najpierw wyznaczyć na piśmie odpowiedni termin dodatkowy do zapłacenia zaległości. W piśmie musi uprzedzić, że w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu leasingodawca będzie mógł wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym, chyba że strony uzgodniły termin wypowiedzenia. Postanowienia umowne mniej korzystne dla leasingobiorcy są nieważne.
Nie należy więc lekceważyć takiego pisemnego wezwania. Jeśli po jego otrzymaniu rata nie zostanie uregulowana w wyznaczonym terminie, otwiera to firmie leasingowej drogę do wypowiedzenia umowy. Jeśli do tego dojdzie, to skutki będą bardzo niekorzystne dla leasingobiorcy. Leasingodawca zażąda zwrotu przedmiotu leasingu. Będzie też domagać się natychmiastowej zapłaty wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat. Dotyczy to nie tylko rat zaległych, ale wszystkich rat przewidzianych w umowie, a więc też tych, które zgodnie z harmonogramem do umowy powinny być płacone dopiero w przyszłości. Żądana kwota powinna zostać pomniejszona o korzyści, jakie firma leasingowa uzyskała wskutek zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu (art. 70915 Kodeksu cywilnego). Uwzględnieniu podlegają korzyści płynące z faktu odzyskania przedmiotu leasingu i jego sprzedaży, oddania w dzierżawę, najem lub zawarcie nowej umowy leasingu. Jeśli zatem po odebraniu maszyny leasingodawca ją sprzeda, to korzyścią podlegającą rozliczeniu będzie uzyskana cena. Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 10 stycznia 2013 r. (sygn. akt I ACa 836/12), po przedterminowym rozwiązaniu umowy leasingu leasingodawca nie powinien zbywać rzeczy poniżej rzeczywiście możliwej do uzyskania ceny. Pogląd, iż zawsze musi to być wartość rynkowa, należy uznać za zbyt daleko idący, nie można bowiem wykluczyć sytuacji, że zmuszony będzie sprzedać rzecz poniżej średniej ceny rynkowej. W takiej jednak sytuacji leasingodawca winien wykazać zaistnienie tych okoliczności. W przeciwnym przypadku może narazić się na zarzut nienależytego rozliczenia przedterminowo rozwiązanej umowy leasingu.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|