Gazeta Podatkowa nr 100 (1141) z dnia 15.12.2014
Odliczenia po wypowiedzeniu leasingu
Po roku od zawarcia umowy spółce zasadnie wypowiedziano umowę leasingu koparki. Koparka została wydana przedstawicielowi leasingodawcy i potem wystawiona na sprzedaż poleasingową po zaniżonej cenie. Po kilku miesiącach przyszło wezwanie do zapłaty pozostałych niezapłaconych rat leasingowych, które pomniejszono, w naszej ocenie, jedynie o połowę wartości rynkowej koparki. Podobno za taką cenę ją sprzedano. Czy spółka, jako były leasingobiorca, może się domagać korekty rozliczenia?
TAK, choć poglądy w tej kwestii są dość rozbieżne i wynikają z niezbyt precyzyjnego przepisu Kodeksu cywilnego, który reguluje rozliczenia przedwcześnie zakończonej umowy leasingu. Otóż w razie wypowiedzenia przez finansującego umowy leasingu na skutek okoliczności, za które korzystający ponosi odpowiedzialność, finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie, a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu (art. 70915 K.c.).
Przede wszystkim ową korzyścią jest odzyskany wcześniej przedmiot leasingu, natomiast nie jest do końca przesądzone w orzecznictwie sądowym, czy ową korzyścią jest wartość zwróconego przedmiotu na dzień zwrotu, czy może uzyskana cena sprzedaży poleasingowej. W praktyce ta druga bywa nierzadko znacznie niższa od wartości rynkowej, co może wynikać z chęci szybkiej sprzedaży danej rzeczy lub niedołożenia należytej staranności przez leasingodawcę przy jej sprzedaży. Leasingodawcy czasem nie są zainteresowani uzyskaniem możliwie najwyższej ceny, ponieważ liczą na uregulowanie niedopłaty przez byłego leasingobiorcę.
Leasingobiorca może kwestionować wartości przyjęte do rozliczeń, w szczególności może powołać się na korzystną dla niego linię orzecznictwa, zgodnie z którą korzyścią leasingodawcy w rozumieniu art. 70915 K.c. w razie natychmiastowego rozwiązania umowy może być wartość zwróconego przedmiotu leasingu (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 października 2011 r., sygn. akt I CSK 715/2010). Podobnie w wyroku z dnia 9 września 2010 r., sygn. akt I CSK 641/2009, Sąd Najwyższy uznał, że o wysokości korzyści, uzyskanej przez finansującego wskutek rozwiązania umowy leasingu, rozstrzyga wartość odzyskanego przedmiotu leasingu, ponieważ tą korzyść należy wiązać przede wszystkim z odzyskaniem przez finansującego możliwości decydowania o dalszych losach tego przedmiotu, np. oddania go w leasing na podstawie nowej umowy.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|