Gazeta Podatkowa nr 78 (1119) z dnia 29.09.2014
Wykup przedmiotu leasingu
Nowo założona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza skorzystać z oferty leasingu samochodu osobowego. Brane pod uwagę są głównie oferty z jednoprocentowym wykupem auta na zakończenie okresu trwania umowy leasingu. Czy zawsze możliwe jest przejęcie przedmiotu leasingu na własność po spłacie wszystkich rat?
To zależy od postanowień umowy, w szczególności od tego, czy strony zastrzegły tzw. opcję zakupu. Opcje takie są często stosowane, niemniej przepisy Kodeksu cywilnego nie wymagają ich zamieszczania ani też nie zależą one wprost od rodzaju leasingu (operacyjny, finansowy). W umowie leasingu podstawowym obowiązkiem finansującego jest bowiem nabycie rzeczy od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie oraz jej oddanie korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony.
Leasingodawca nie musi więc zobowiązywać się do przeniesienia własności przedmiotu umowy na leasingobiorcę, choć często ma to miejsce. Korzystający zobowiązuje się natomiast zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.
Opcja zakupu w umowie leasingu może przybierać różne formy. W praktyce często stosowanym rozwiązaniem jest przyznanie korzystającemu, który wywiązał się ze swych obowiązków nałożonych umową, zwłaszcza w zakresie spłaty rat leasingowych, roszczenia o przeniesienie własności samochodu po zakończeniu leasingu w zamian za określoną kwotę.
Odpowiednikiem wspomnianego roszczenia o przeniesienie własności przedmiotu leasingu jest leżący po stronie leasingodawcy obowiązek zawarcia umowy przenoszącej własność auta. W razie jego niewykonania korzystający mógłby uzyskać w sądzie wyrok stwierdzający obowiązek leasingodawcy do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, który jednocześnie zastępowałby to oświadczenie.
Przepisy Kodeksu cywilnego tylko w jednym przepisie wspominają pośrednio o opcji zakupu. Mowa o art. 70916 K.c. Stanowi on, że jeżeli finansujący zobowiązał się, bez dodatkowego świadczenia, przenieść na korzystającego własność rzeczy po upływie oznaczonego w umowie czasu trwania leasingu, korzystający może żądać przeniesienia własności rzeczy w terminie miesiąca od upływu tego czasu, chyba że strony uzgodniły inny termin.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|