Gazeta Podatkowa nr 58 (1099) z dnia 21.07.2014
Czynsz leasingowy po kradzieży auta
Spółka korzystała z leasingu samochodu osobowego, który został skradziony wraz z dowodem rejestracyjnym, wobec czego ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Po umorzeniu postępowania w sprawie kradzieży otrzymaliśmy od razu wezwanie do zapłaty wszystkich rat. Czy leasingodawca nie powinien rozłożyć płatności na raty zgodnie z początkowym harmonogramem?
NIE, leasingodawca (finansujący) może żądać natychmiastowego zapłacenia reszty należnego mu wynagrodzenia, chyba że strony umówią się inaczej.
Jeżeli umowa leasingu wygasła z powodu utraty rzeczy (np. samochodu osobowego), finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz z tytułu ubezpieczenia rzeczy, a także naprawienia szkody. Podstawę prawną do tego daje przepis art. 7095 § 3 Kodeksu cywilnego, który zapewne został powtórzony w ogólnych warunkach umowy leasingu.
Leasingodawca nie musi więc, choć może, stosować się do ustalonego na początku współpracy harmonogramu spłaty rat leasingowych, chyba że co innego wynika z umowy stron. Byłoby to jednak niespotykane w praktyce obrotu gospodarczego zastrzeżenie.
Dlatego też w każdym innym wypadku płatność pozostałych rat staje się wówczas natychmiast wymagalna, co nie oznacza, że w trybie osobnego porozumienia strony nie mogą tej należności rozłożyć w czasie.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|