Gazeta Podatkowa nr 48 (1089) z dnia 16.06.2014
Korzystanie z rękojmi przy wadach przedmiotu leasingu
Wzięliśmy w leasing maszynę. Po kilku miesiącach maszyna zepsuła się. Okazało się, że była wadliwa. Komu mamy zgłaszać wady na podstawie rękojmi: leasingodawcy czy firmie, od której leasingodawca ją kupił? Czy możemy żądać zwrotu pieniędzy za maszynę? Jeśli tak, to od kogo?
Za wady przedmiotu leasingu nie odpowiada firma leasingowa, a fakt ujawnienia się wad nie zwalnia leasingobiorcy z obowiązku płacenia rat leasingowych. Wynika to z art. 7098 § 3 Kodeksu cywilnego. Nie oznacza to, że leasingobiorca nic nie może zrobić. Za wady przedmiotu leasingu odpowiada sprzedawca rzeczy, a więc podmiot, od którego firma leasingowa go kupiła.
Mimo wad rzeczy należy płacić raty leasingowe.
Leasingobiorca może korzystać z prawie wszystkich uprawnień z rękojmi za wady sprzedanej rzeczy. Wprawdzie to nie leasingobiorca jest właścicielem maszyny (jest nim firma leasingowa), jednak z art. 7098 § 2 K.c. wynika, że z chwilą zawarcia przez firmę leasingową umowy ze sprzedawcą rzeczy, z mocy ustawy przechodzą na leasingobiorcę uprawnienia z tytułu wad rzeczy. Zatem leasingobiorca może domagać się od sprzedającego nieodpłatnej naprawy albo wymiany wadliwej rzeczy. Ważne jest przy tym niezwłoczne powiadomienie sprzedającego o ujawnionej wadzie. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje utratą uprawnień z rękojmi.
Leasingobiorca nie może samodzielnie wykonywać najdalej idącego uprawnienia z rękojmi - odstąpić od umowy sprzedaży rzeczy. Jest to spowodowane tym, że odstąpienie od umowy sprzedaży przedmiotu leasingu wywołuje daleko idące skutki: przedmiot leasingu trzeba zwrócić sprzedającemu, ten powinien zwrócić firmie leasingowej zapłaconą cenę, natomiast firma leasingowa powinna rozliczyć się z leasingobiorcą, bo odstąpienie od tej umowy powoduje wygaśnięcie umowy leasingu. Leasingodawca może wówczas żądać od leasingobiorcy natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze sprzedawcą.
Przepisy przewidują, że tylko leasingodawca może odstąpić od umowy sprzedaży z powodu wad rzeczy, przy czym leasingobiorca może tego od sprzedawcy żądać. Bez takiego żądania leasingodawca nie może od umowy odstąpić. Od umowy sprzedaży nie można odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne. Trzeba też pamiętać o tym, że uprawnienia z rękojmi wygasają po upływie roku od wydania rzeczy, chyba że w umowie przewidziano inny termin.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|