Gazeta Podatkowa nr 38 (1079) z dnia 12.05.2014
Czynsz leasingowy po terminie oraz jego skutki
Osoby prowadzące spółkę cywilną korzystają z leasingu samochodu ciężarowego. Z uwagi na problemy z płynnością spółki spowodowaną niewypłacalnością kontrahenta, wspólnicy zalegają od kilku tygodni z ratą leasingową, a niebawem dojdzie kolejna przeterminowana należność dla leasingodawcy. Jak na razie spółka nie otrzymała żadnego pisemnego upomnienia, choć niedawno leasingodawca kontaktował się z nami telefonicznie w celu ustalenia przyczyny opóźnienia. Czy leasingobiorcy grozi w takim wypadku rozwiązanie umowy i odebranie pojazdu?
Jeszcze nie, ponieważ przed wypowiedzeniem umowy leasingu leasingobiorca (korzystający) powinien otrzymać na piśmie wezwanie do zapłaty zaległej raty w dodatkowym, odpowiednim terminie, z jednoczesnym ostrzeżeniem na temat możliwości wypowiedzenia umowy leasingu ze skutkiem natychmiastowym w razie bezskutecznego upływu tego terminu. Tego rodzaju warunki przedwczesnego zakończenia leasingu z uwagi na zaległości płatnicze leasingobiorcy przewiduje art. 70913 § 2 Kodeksu cywilnego i nie można ich uprościć np. do monitu telefonicznego.
Jednakże już zwłoka z zapłatą jednej raty uprawnia finansującego (leasingodawcę) do wdrożenia powyższej procedury celem wypowiedzenia umowy leasingu, jeżeli wezwanie do zapłaty nie przyniesie spodziewanego rezultatu.
Umowa może wprawdzie stanowić inaczej, lecz tylko z korzyścią dla leasingobiorcy. Wspomniane rozwiązanie ustawowe dotyczące wypowiedzenia leasingu na skutek zwłoki w opłacaniu rat leasingowych stanowi więc pewne minimum ochrony interesów korzystającego z omawianej formy finansowania m.in. środków transportu.
Uiszczanie rat leasingowych należy bowiem do podstawowych obowiązków leasingobiorcy, o czym niemal wprost przypomina art. 70913 § 1 K.c. stanowiąc, że korzystający obowiązany jest płacić raty w terminach umówionych.
Samo wypowiedzenie nie musi już zawierać terminu - może nastąpić ze skutkiem natychmiastowym, tj. z chwilą doręczenia stosownego oświadczenia korzystającemu, chyba że w umowie określono termin wypowiedzenia.
W razie wypowiedzenia przez finansującego umowy leasingu na skutek okoliczności, za które korzystający ponosi odpowiedzialność, finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie, a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu.
Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. |
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|