Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (359) z dnia 1.12.2013
Warunki uznania umowy za umowę leasingu operacyjnego
Spółka z o.o. zawarła umowę leasingu samochodu osobowego. Umowa ta zawarta jest na 36 miesięcy. Suma rat leasingowych i opłaty wstępnej jest niższa od wartości początkowej auta. Przy czym w umowie jest wskazana cena wykupu auta. Jej uwzględnienie spowodowałoby, że suma wszystkich opłat przewyższałaby wartość początkową auta. Czy cenę tę spółka może uwzględnić w sumie opłat leasingowych i umowę zakwalifikować jako leasing operacyjny?
Cena, za jaką korzystający jest uprawniony do nabycia przedmiotu leasingu po upływie podstawowego okresu umowy, uwzględniana jest w sumie opłat ustalonych w umowie leasingu (skoro została określona w umowie). W konsekwencji opisana umowa może zostać zakwalifikowana jako leasing operacyjny.
Z uwagi na konsekwencje podatkowe, wynikające z zawarcia umowy leasingu, powszechnie przyjmuje się, że leasing:
- operacyjny to umowa spełniająca warunki określone w art. 17b updop,
- finansowy to umowa wypełniająca dyspozycje z art. 17f updop.
Z powołanego art. 17b updop wynika, że w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, zawarta umowa leasingu jest umową leasingu operacyjnego, jeżeli:
1) została zawarta na:
- czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo
- okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2) suma opłat ustalonych w umowie, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.
Normatywny okres amortyzacji, o którym mowa w definicji umowy leasingu operacyjnego, to w odniesieniu do środków trwałych (o środku trwałym bowiem mowa w pytaniu) okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych, przy zastosowaniu stawek z Wykazu stawek amortyzacyjnych, w którym to okresie następuje całkowite umorzenie środka trwałego.
Stawka amortyzacyjna dla samochodu osobowego wynosi 20%, a zatem normatywny okres jego amortyzacji wynosi 5 lat. 40% tego okresu to 2 lata. Wobec tego, umowa leasingu samochodu osobowego, zawarta na 36 miesięcy (3 lata), wypełnia pierwszy z warunków uznania jej za leasing operacyjny.
Aby opisana umowa stanowiła umowę leasingu operacyjnego, spełniony być musi również drugi warunek, tj. suma opłat wynikających z umowy, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, powinna być co najmniej równa wartości początkowej samochodu. Suma opłat ustalonych w umowie leasingu obejmuje nie tylko należne leasingodawcy raty oraz opłatę wstępną, ale także cenę, za jaką korzystający może wykupić samochód po zakończeniu umowy, jeżeli cena ta została określona w umowie.
Należy również wskazać, że warunkiem uznania umowy za umowę leasingu operacyjnego jest stwierdzenie, że finansujący w dniu jej zawarcia nie korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:
- art. 6 updop,
- przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,
- art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. nr 26, poz. 143 ze zm.).
Jeżeli zatem spółka nie korzysta z wymienionych zwolnień od podatku, to zawarta przez nią umowa leasingu samochodu osobowego będzie umową leasingu operacyjnego, została bowiem zawarta na 3 lata, a suma opłat ustalonych w umowie (na sumę tę składa się m.in. cena wykupu określona w umowie), pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej samochodu.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|