Gazeta Podatkowa nr 43 (980) z dnia 29.05.2013
Niewykonany leasing
Spółka zamówiła maszynę u leasingodawcy. Mija już miesiąc od oznaczonej w umowie daty wydania przedmiotu leasingu, ale ciągle pojawiają się jakieś przeszkody po stronie producenta lub samego leasingodawcy. Spółka wezwała do wydania maszyny pod rygorem odstąpienia od umowy leasingu. Dodatkowy termin wyznaczony tym pismem minął również bezskutecznie. Czy wobec tego leasingobiorca (spółka) może odstąpić od umowy bez ponoszenia kosztów w postaci np. pierwszej wpłaty czy obowiązku zapłaty pozostałych rat?
TAK. Umowa leasingu należy do umów wzajemnych. Leasingobiorca (korzystający) może więc wyznaczyć leasingodawcy (finansującemu) dodatkowy termin do wykonania zobowiązania, grożąc odstąpieniem od umowy w razie jego niedotrzymania, w oparciu o art. 491 § 1 Kodeksu cywilnego. Z pytania wynika bowiem, że leasingodawca nie wykonał ciążącego na nim obowiązku wydania maszyny korzystającemu (spółce). Takiej zwłoki nie uzasadniają problemy we współpracy z konkretnym dostawcą (producentem) maszyny.
W umowie leasingu finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony.
Ponieważ maszyna nie została oddana do dyspozycji leasingobiorcy również w dodatkowym terminie, zaistniała możliwość odstąpienia od umowy, z której zresztą spółka zamierza skorzystać. Po zrealizowaniu tego uprawnienia można będzie żądać od leasingodawcy zwrotu dokonanych już wpłat na poczet jego wynagrodzenia. Co więcej, jeżeli wskutek niewykonania zobowiązania przez firmę leasingową spółka poniesie szkodę, może również domagać się jej naprawienia na podstawie art. 494 K.c.
Obowiązek leasingobiorcy zapłaty rat w umówionych terminach powstałby dopiero wówczas, gdyby przedmiot umowy nie został mu wydany w ustalonym terminie na skutek okoliczności, za które ponosi on odpowiedzialność. Stanowi o tym art. 7093 K.c. W zaistniałej sytuacji, z uwagi na zwłokę finansującego, a nie korzystającego, przepis ten nie znajduje zastosowania. W związku z tym ewentualna odmowa zwrotu pierwszej raty leasingowej czy też żądanie zapłaty pozostałych rat byłoby w omawianym przypadku bezpodstawne.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|