Gazeta Podatkowa nr 21 (958) z dnia 14.03.2013
Konsekwencje niezarejestrowania umowy leasingu samochodu
W październiku 2010 r. podpisałam umowę leasingu samochodu z kratką. Poinformowano mnie, że zawierając umowę leasingu na koniec 2010 r., będę mogła w całości odliczać podatek VAT od rat oraz od opłaty wstępnej. Z faktur dokumentujących nabycie paliwa nie odliczałam podatku, ponieważ nie uzyskałam zaświadczenia z OSKP. Teraz dowiedziałam się, że aby odliczać podatek VAT w całości, miałam obowiązek zgłosić umowę leasingową do urzędu skarbowego. Co mam zrobić w takiej sytuacji?
Do końca 2010 r. podatnicy VAT mieli prawo do pełnego odliczenia VAT przy nabyciu czy użytkowaniu na podstawie umowy leasingu pojazdów samochodowych z tzw. kratką oraz paliwa do ich napędu. Chodzi o pojazdy samochodowe, inne niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg. Jednak od początku 2011 r. prawo to zostało ograniczone, bowiem od 1 stycznia 2011 r. zasady odliczania VAT przy nabyciu samochodów wynikają z art. 3 ustawy o zmianie ustawy o VAT… (Dz. U. z 2010 r. nr 247, poz. 1652 ze zm.).
Na podstawie tego przepisu ograniczono prawo do odliczania VAT przy nabyciu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Konsekwencją tego jest wyłączenie prawa do odliczania VAT od zakupu paliwa do napędu tych pojazdów.
Również w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze wprowadzono ograniczenia w odliczaniu VAT. Mianowicie w tych przypadkach kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów dotycząca jednego samochodu lub pojazdu nie może jednak przekroczyć 6.000 zł.
Przy czym ustawodawca postanowił zachować prawo do odliczenia 100% VAT od rat leasingowych przez podatników użytkujących samochody z tzw. kratką. Jak wynika z art. 6 powołanej ustawy, prawo do odliczania VAT w pełnej wysokości zachowują podatnicy użytkujący samochody na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, przysługiwało im do 31 grudnia 2010 r. Przepis ten ma zastosowanie w odniesieniu do umowy zawartej do końca 2010 r., bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy nowelizującej, oraz pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r.
Jednak należy zaznaczyć, że nabyte prawa do pełnego odliczania VAT od rat leasingowych nie dotyczą prawa do odliczania VAT przy zakupie paliwa do napędu tych pojazdów. Oznacza to, że przepis umożliwiający odliczanie VAT przy m.in. leasingowanych pojazdach nie obejmuje możliwości odliczania tego podatku przy nabyciu paliwa do ich napędu.
Ponadto należy pamiętać, że termin wskazany w art. 6 powołanej ustawy ma charakter terminu prawa materialnego, co powoduje, iż nie może on być przywrócony.
W sytuacji gdy Czytelniczka nie zarejestrowała umowy leasingu w urzędzie skarbowym, utraciła prawo do pełnego odliczania VAT z rat leasingowych z dniem 1 stycznia 2011 r. Odliczając podatek VAT z rat leasingowych od 1 stycznia 2011 r. miała obowiązek wziąć pod uwagę art. 5 omawianej ustawy, a mianowicie to, że w tym przypadku kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów dotycząca jednego samochodu lub pojazdu nie może jednak przekroczyć 6.000 zł.
Tak więc nie stosując tej zasady od 1 stycznia 2011 r., Czytelniczka ma obecnie obowiązek złożyć korekty deklaracji VAT i skorygować odliczony VAT od rat leasingowych.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|