Gazeta Podatkowa nr 88 (920) z dnia 31.10.2012
Leasing a warunki skorzystania z opcji wykupu
Wzięliśmy w leasing samochód. Z umowy leasingu wynika, że mamy prawo do jego wykupu po zakończeniu umowy za cenę wskazaną w umowie. Warunkiem skorzystania z opcji wykupu jest jednak wywiązanie się ze wszystkich zobowiązań wynikających z umowy leasingu. Część rat płaciliśmy po terminie. Czy z tego powodu firma leasingowa może nie zgodzić się na skorzystanie z opcji wykupu?
NIE. Zaległości z zapłatą rat mogą być podstawą do wypowiedzenia umowy leasingu przez leasingodawcę. Jeśli jednak umowa nie została wypowiedziana i leasingobiorca spłacił wszystkie raty leasingowe, to może skorzystać z zastrzeżonej na jego rzecz w umowie opcji wykupu.
Nieterminowe płacenie rat leasingowych jest nienależytym wykonywaniem zobowiązania z umowy leasingu. Leasingodawca w przypadku zwłoki leasingobiorcy z zapłatą co najmniej jednej raty ma prawo wezwać go na piśmie do zapłaty zaległości, wyznaczając w tym celu odpowiedni, dodatkowy termin. W piśmie tym powinien zagrozić, że w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie mógł wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym (art. 70913 § 2 Kodeksu cywilnego). Oczywiście leasingodawca nie ma obowiązku w takiej sytuacji wypowiadać umowę. Niezależnie od tego, czy z tego prawa skorzysta, czy nie, może również zażądać zapłaty odsetek za opóźnienie (art. 481 § 1 K.c.), a jeśli opóźnienie w zapłacie było zawinione - również naprawienia wywołanej tym szkody (art. 471 K.c.).
Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 15 czerwca 2010 r. (sygn. akt VI ACa 1467/09) zwrócił uwagę na różnicę między niewykonaniem zobowiązania a nienależytym wykonaniem zobowiązania. Zapłata po terminie jest nienależytym wykonaniem zobowiązania. Brak zapłaty rat byłby niewykonaniem zobowiązania. Jeśli umowa leasingu zakłada, że warunkiem skorzystania z opcji wykupu jest wywiązanie się przez leasingobiorcę ze wszystkich ciążących na nim zobowiązań, oznacza to zapłatę pełnej sumy rat leasingowych, niezależnie od terminu wpłat - a więc również wtedy, gdy dokonano ich po terminie. Jeżeli leasingobiorca zapłacił wszystkie raty leasingowe, ma prawo skorzystać z opcji wykupu i domagać się od leasingodawcy przeniesienia na jego rzecz własności przedmiotu leasingu za zapłatą tzw. wartości końcowej - uznał sąd.
Reasumując - Czytelnik będzie mógł skorzystać z opcji wykupu, jeśli ureguluje wszystkie zobowiązania wobec leasingodawcy, w tym odsetki za opóźnienie w zapłacie - o ile oczywiście leasingodawca skorzysta z prawa zażądania ich zapłaty.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|