Poradnik VAT nr 7 (319) z dnia 10.04.2012
Umowa leasingu operacyjnego - zasady opodatkowania VAT
1. Leasing jako umowa cywilnoprawna
W myśl art. 7091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę leasingu finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do nabycia rzeczy od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddania tej rzeczy korzystającemu (leasingobiorcy) do używania albo do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się do zapłacenia finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenia pieniężnego, równego co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Umowę leasingu strony zawierają najczęściej na taki okres, który odpowiada okresowi używalności określonego dobra inwestycyjnego. W okresie tym dany przedmiot leasingu amortyzuje się. Zatem uznać można, że istotą umowy leasingu jest udzielenie leasingobiorcy pewnego rodzaju kredytu umożliwiającego mu zakup danej rzeczy.
W świetle przepisów ustawy o VAT umowę leasingu kapitałowego traktuje się jak dostawę towaru. W praktyce zawierane są również umowy leasingu, zbliżone do umów najmu czy dzierżawy. Jest to tzw. leasing operacyjny. Na podstawie tego rodzaju umowy leasingodawca udostępnia leasingobiorcy daną rzecz na pewien okres, a pobierane z tego tytułu opłaty nie pokrywają w całości wartości tej rzeczy. W ten sposób rzecz będąca przedmiotem leasingu amortyzuje się u kolejnych leasingobiorców. Wydanie towaru leasingobiorcy na podstawie umowy leasingu operacyjnego należy traktować w świetle przepisów ustawy o VAT jako świadczenie usług.
2. Jak leasingodawca ustala moment powstania obowiązku podatkowego?
Dla usług leasingu operacyjnego ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Określony on został w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług leasingu, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Fakturę dokumentującą ww. usługę należy wystawić nie później niż z dniem powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dni przed powstaniem tego obowiązku. Wynika to z brzmienia przepisu § 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie faktur. W praktyce oznacza to, iż leasingodawca przy umowie leasingu operacyjnego odrębnie fakturuje każdą kolejną ratę, ustaloną w umowie i od poszczególnych rat wykazuje obowiązek podatkowy według opisanej powyżej zasady.
Przykład Firmy X i Y zawarły umowę leasingu operacyjnego na okres dwóch lat. Do umowy leasingodawca załączył harmonogram spłaty poszczególnych rat leasingowych. Termin płatności pierwszej raty - zgodnie z umową - przypadał 29 marca 2012 r. Podatnik uiścił należność 20 marca. Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstał zatem w dniu otrzymania zapłaty. Leasingodawca mógł wystawić fakturę VAT najpóźniej w dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy i nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku. |
Przykład Jeżeli w sytuacji przedstawionej w powyższym przykładzie leasingobiorca ureguluje część należności przed terminem płatności (np. w dniu 20 marca 2012 r.), natomiast pozostała część uregulowana zostanie już po tym terminie (np. w kwietniu), to niezależnie od terminu zapłaty pozostałej części należności, obowiązek podatkowy w stosunku do całej należności określonej w umowie powstał w marcu 2012 r. Cały podatek z tytułu tej usługi leasingodawca powinien wykazać w deklaracji za marzec. |
Obowiązek rozliczenia podatku należnego z tytułu usługi świadczonej przez leasingodawcę uzależniony został zatem przede wszystkim od terminu płatności wynikającego z umowy lub faktury albo od momentu otrzymania zapłaty za wykonaną usługę - w zależności od tego, które z ww. zdarzeń miało miejsce wcześniej.
W praktyce zdarza się, że strony zawierające umowę leasingu operacyjnego w umowie tej określają warunek, zgodnie z którym dopiero po otrzymaniu należności leasingodawca wystawi fakturę VAT. Założenie takie jest jednak sprzeczne z zasadami fakturowania tego rodzaju usługi. Fakturę należy wystawić nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. W związku z tym w przypadku gdy leasingobiorca nie ureguluje w terminie płatności raty leasingowej, leasingodawca najpóźniej powinien wystawić fakturę w dniu, w którym upływa termin płatności określony w umowie leasingu.
Szczegółowe unormowania dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego przy leasingu operacyjnym powodują często problemy z odpowiednią konstrukcją postanowień umowy. Aby przybliżyć sposób określania momentu powstania obowiązku podatkowego w tym przypadku warto posłużyć się przykładami rozpatrującymi różne sytuacje, jakie mogą w praktyce wystąpić.
Przykład Termin płatności należności za marzec, wynikający z harmonogramu spłat dołączonego do umowy leasingu operacyjnego przypadał na dzień 15 marca 2012 r. Leasingobiorca uregulował należność w terminie płatności. Obowiązek podatkowy powstał w tym dniu, w którym leasingodawca otrzymał zapłatę, czyli 15 marca. Leasingodawca mógł wystawić fakturę VAT najpóźniej w dniu powstania obowiązku podatkowego, czyli w dniu 15 marca, a najwcześniej 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku. |
Przykład Jeżeli leasingobiorca uregulował należność za marzec przed terminem płatności (np. w dniu 28 lutego 2012 r.), to obowiązek podatkowy po stronie leasingodawcy powstał w dniu otrzymania zapłaty, a więc jeszcze w lutym 2012 r. (przed terminem płatności). Najpóźniej w dniu 28 lutego należało wystawić fakturę VAT. |
Przykład W przypadku gdy w terminie płatności określonym w umowie, leasingobiorca nie zapłacił umówionej raty leasingowej, a całą należność uregulował dopiero w kolejnym miesiącu, obowiązek podatkowy u leasingodawcy powstał i tak w dniu, w którym przypadał termin płatności określony w umowie (15 marca 2012 r.) i najpóźniej w tym dniu miał on obowiązek wystawienia faktury VAT. |
Przedstawione powyżej przykłady określania momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku umów leasingu operacyjnego przekonują, że każdą tego rodzaju usługę należy rozpatrywać indywidualnie pod kątem zgodności z przepisami w zakresie VAT. Pamiętać przy tym należy, że moment powstania obowiązku podatkowego u leasingodawcy uzależniony jest od uregulowań umownych pomiędzy stronami, jak i od realizacji postanowień umowy - czyli od tego, kiedy leasingobiorca ureguluje określoną w umowie należność.
3. Odliczenie VAT z faktury dokumentującej leasing operacyjny
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku umów leasingu operacyjnego powstaje na zasadach ogólnych. Dlatego też leasingobiorca może sukcesywnie odliczać podatek naliczony wynikający z poszczególnych faktur dokumentujących kolejne raty leasingowe. Odliczenie następuje w rozliczeniu za okres, w którym leasingobiorca otrzymał daną fakturę, lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Uwaga
W przypadku umów leasingu operacyjnego nie ma zastosowania wyłączenie prawa do odliczenia przed wykonaniem usługi, wynikające dla niektórych czynności z art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, co oznacza, że w każdym przypadku korzystający może odliczyć VAT za okres, w którym otrzymał fakturę lub za jeden z dwóch następnych okresów.
Przykład Zgodnie z umową leasingu operacyjnego termin płatności poszczególnych rat przypada na 15. dnia każdego miesiąca "z góry". Leasingodawca wystawia faktury dokumentujące raty leasingowe w dniu, w którym przypada termin płatności. Faktury wysyłane są pocztą do leasingobiorcy i na ogół docierają do niego przed końcem danego miesiąca. Jeżeli np. faktura za marzec płatna w dniu 15 marca wpłynęła do leasingobiorcy jeszcze w marcu, to ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za marzec, bądź też za kwiecień lub maj 2012 r., niezależnie od tego, czy uiścił należność wynikającą z umowy. Jeżeli natomiast faktura taka wpłynie do leasingobiorcy już w kolejnym miesiącu - w kwietniu, ma prawo do odliczenia podatku VAT w rozliczeniu za kwiecień, maj lub czerwiec. Warto zauważyć, że nawet jeśli faktura zostałaby wystawiona 30 dni przed terminem płatności, np. w dniu 14 lutego i jeszcze w lutym dotarłaby do leasingobiorcy, ten mógłby odliczyć podatek naliczony w rozliczeniu za luty, niezależnie od tego, że u leasingodawcy obowiązek podatkowy powstałby dopiero w marcu. |
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|