Gazeta Podatkowa nr 57 (1202) z dnia 16.07.2015
Czy szpachlowanie ścian może być dziełem?
Firma budowlana zawarła z osobą fizyczną umowę o dzieło dotyczącą szpachlowania ścian pod konkretnym adresem. Wynagrodzenie ustalone zostało kwotowo za wykonanie metra kwadratowego. Czy taka umowa może być zakwalifikowana jako umowa o dzieło i czy istnieje ryzyko jej zakwestionowania przez ZUS?
Prawidłowe sporządzenie umowy i jej zakwalifikowanie jako dzieło lub zlecenie wywołuje liczne wątpliwości w praktyce, zwłaszcza gdy strony celowo chcą nadać umowie formę umowy o dzieło kierując się zmniejszeniem obciążeń wobec ZUS. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z zasadami wynikającymi z Kodeksu cywilnego w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu (art. 65 § 2). Niezależnie zatem od umowy, jaką zawarł Czytelnik, w razie ewentualnej kontroli ZUS zawsze istnieje ryzyko jej zakwestionowania, które w konsekwencji oznaczać będzie uznanie zawartych umów za umowy zlecenia i obowiązek ich oskładkowania. W takiej sytuacji Czytelnikowi pozostaje oczywiście możliwość odwołania się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Należy jednak podkreślić, że rozróżnienie umowy o dzieło i umowy zlecenia ma charakter bardzo ocenny i nie tylko stanowisko ZUS, ale także orzecznictwo sądowe nie jest w tym zakresie jednolite.
Umowa dotycząca szpachlowania ścian pod wskazanym adresem w zamian za wynagrodzenie kwotowe za wykonanie metra kwadratowego ma charakter umowy rezultatu, który jest wyznacznikiem umowy o dzieło. Celem stron umowy nie jest bowiem samo działanie, tylko jego efekt w postaci wyszpachlowania ścian. Jak wynika z art. 627 K.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Celem zawarcia umowy o dzieło jest więc uzyskanie dzieła, które ma finalny kształt. Innym sposobem na sprawdzenie, czy umowa ma charakter umowy o dzieło jest test rękojmi. Polega on na możliwości poddania rezultatu materialnego (wyszpachlowania ścian) sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych. W przypadku tego typu umowy możliwe jest sprawdzenie jego efektu i ewentualnych wad (np. nierówności), zatem test rękojmi wypadnie w tym przypadku pozytywnie.
Szpachlowanie ścian w połączeniu z innymi pracami budowlanymi było przedmiotem orzecznictwa sądowego, wyroki są jednak zróżnicowane. W przypadku zakwestionowania umowy przez ZUS, na potrzeby odwołania warto sięgnąć do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 18 września 2013 r., sygn. akt II UK 39/13.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|