Gazeta Podatkowa nr 55 (1721) z dnia 9.07.2020
Wykonanie dzieła a wadliwe materiały
Zleciłem wykonanie w moim mieszkaniu remontu. Podpisałem z firmą umowę o dzieło. Do wykonania było m.in. skucie oraz położenie nowych płytek w łazience i kuchni. Materiały do wykonania prac zakupiłem we własnym zakresie. Po około pół roku od zakończenia prac płytki zaczęły się odklejać. Firma nie uznaje reklamacji, twierdząc że przyczyną wady jest niewłaściwy klej (podobno był przeterminowany). Czy jest to zgodne z prawem?
W opisanej sprawie strony podpisały umowę o dzieło. Dziełem, które przyjmujący zamówienie zobowiązał się wykonać, było skucie i położenie płytek. Zasadniczo zatem to przyjmujący zamówienie (tu: firma remontowa) odpowiada za jakość dzieła. Jednak w pewnych przypadkach część odpowiedzialności w tym zakresie może obciążać zamawiającego. Nie do rzadkości należą sytuacje, że to zamawiający kupuje nawet całość materiałów potrzebnych do wykonania remontu (dzieła).
Jeżeli materiał dostarczony przez zamawiającego nie nadaje się do prawidłowego wykonania dzieła albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu, przyjmujący zamówienie powinien niezwłocznie zawiadomić o tym zamawiającego. Taki obowiązek nakłada na niego art. 634 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.). To od przyjmującego zamówienie, jako fachowca, wymaga się, aby dokładnie sprawdził, czy przekazany materiał nadaje się do wykonania dzieła. Ma on bowiem fachową wiedzę w tym zakresie. Nie może zatem pozostawać bezczynny. Jest to istotne z punktu widzenia odpowiedzialności. Do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie jest wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale dostarczonym przez zamawiającego. Jeśli zatem przyjmujący zamówienie nie sprawdzi parametrów np. kleju do płytek, nie może później uwalniać się od odpowiedzialności, że płytki odklejają się, bo klej był niewłaściwy.
Ostateczna decyzja w przedmiocie zastosowania tych czy innych materiałów należy do zamawiającego. Może zatem przykładowo nakazać użycia kupionego przez siebie kleju, który nie nadaje się do klejenia płytek na ogrzewaniu podłogowym, o czym został poinformowany przez przyjmującego zamówienie - czyni to jednak na własne ryzyko. Z opisu sprawy nie wynika, aby firma po otrzymaniu materiałów informowała Czytelnika o tym, że klej nie nadaje się do klejenia płytek. Ostateczne rozstrzygnięcie zależy od uwzględnienia wszystkich aspektów sprawy.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|