Gazeta Podatkowa nr 43 (1814) z dnia 31.05.2021
Materiały a odpowiedzialność za wady przy umowie o dzieło
Podpisałem z firmą umowę o dzieło, której przedmiotem było wykonanie elewacji mojego domu. Materiały, które były potrzebne do wykonania prac, kupiłem we własnym zakresie. Wykonawca wiedział, jakimi materiałami się posługuje i nigdy nie wniósł żadnych zastrzeżeń. Po roku od wykonania prac w wielu miejscach elewacja zaczęła pękać. Zwróciłem się do wykonawcy z żądaniem jej naprawy. W odpowiedzi otrzymałem informację, że przyczyną pęknięć jest nieodpowiedni klej, którym była klejona siatka, tym samym reklamacja nie została uznana. Kto w takiej sytuacji odpowiada za szkodę - ja, który kupiłem materiały czy wykonawca, który elewację wykonał?
Z pytania wynika, że zawarto umowę o dzieło. Przedmiotem dzieła było wykonanie elewacji, zapewne jej ocieplenie oraz przyklejenie siatki i być może również położenie tynku. W myśl ogólnej reguły to przyjmujący zamówienie (w tym przypadku firma, tzw. wykonawca) odpowiada za jakość dzieła, tj. elewacji, którą wykonał. Niemniej jednak nie można wykluczyć sytuacji, gdy w części odpowiedzialności za wady może obciążać zamawiającego (w tym przypadku Czytelnika). Nie do rzadkości należą sytuacje, że to zamawiający kupuje materiały potrzebne do wykonania prac, co nie jest bez znaczenia w tej sprawie. Jeżeli materiał dostarczony przez zamawiającego nie nadaje się do prawidłowego wykonania dzieła albo jeśli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu, przyjmujący zamówienie powinien niezwłocznie zawiadomić o tym zamawiającego. Stanowi o tym art. 634 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740).
Zatem przyjmujący zamówienie jako profesjonalista ma obowiązek dokładnie sprawdzić, czy przekazany materiał nadaje się do wykonania dzieła. Dysponuje on fachową wiedzą w tym zakresie. Nie może więc pozostawać bezczynny, jeśli otrzymane materiały są niewłaściwe z różnych powodów, czy to jakościowych, czy choćby z uwagi na termin przydatności do użycia. Do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie jest wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale dostarczonym przez zamawiającego (art. 638 § 1 K.c.).
Oznacza to, że w przypadku gdy przyjmujący zamówienie nie sprawdzi parametrów np. kleju do siatki czy samej siatki, nie może w przyszłości uwalniać się od odpowiedzialności tylko na tej podstawie, że klej, siatka nie nadawały się do wykonania prac (dzieła), którego się podjął. Nie można oczywiście wykluczyć sytuacji, w której zamawiający nakazuje użycia kupionego przez siebie materiału (np. kleju), który nie nadaje się do wykonania zleconych prac, o czym został poinformowany przez przyjmującego zamówienie. Niemniej czyni to wówczas na własne ryzyko.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|