Gazeta Podatkowa nr 42 (1917) z dnia 26.05.2022
Konsekwencje wypowiedzenia zlecenia
Zleciłem mediatorowi prowadzenie rozmów ugodowych z moim dłużnikiem. W umowie ustaliliśmy wynagrodzenie ryczałtowe. Niestety dłużnik przestał odbierać ode mnie połączenia telefoniczne i odpowiadać na moje wiadomości jeszcze przed pierwszym spotkaniem z mediatorem. Nie widzę sensu dalszych prób ugodowego załatwienia sprawy. Czy mogę wypowiedzieć umowę zlecenia zawartą z mediatorem?
Umowa zlecenia zasadniczo wygasa poprzez wykonanie zleconej czynności. Przepisy przewidują jednak uprawnienie do jej wypowiedzenia zarówno przez przyjmującego zlecenie, jak i przez dającego zlecenie. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku odpadnie obowiązek zapłaty.
W myśl art. 746 K.c. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.), dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W razie natomiast odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
Skuteczność oświadczenia o wypowiedzeniu nie jest zależna od podania w jego treści przyczyny wypowiedzenia. Co więcej, jest nieistotne nawet to, czy taka przyczyna faktycznie istniała. Przepisy wyraźnie stanowią, że umowa zlecenia może być skutecznie wypowiedziana w każdym czasie przez każdą ze stron. Jedynie, gdy wypowiedzenie przez dającego zlecenie nastąpi bez ważnego powodu, wówczas po jego stronie powstanie obowiązek naprawienia szkody doznanej przez zleceniobiorcę, która może odpowiadać wysokości utraconego przez niego wynagrodzenia.
Ustalenie, czy powód stanowiący podstawę wypowiedzenia jest ważny, zależy zawsze od okoliczności, w jakich doszło do podjęcia decyzji w tym przedmiocie.
Przykład Na podstawie umowy zlecenia radca prawny miał reprezentować zleceniodawcę (pozwanego) w postępowaniu sądowym w sprawie o zapłatę. Pełnomocnik zapoznał się z pozwem oraz przygotował odpowiedź na pozew. Zleceniodawca przed pierwszą rozprawą zawarł pozasądową ugodę z powodem, wobec czego wypowiedział umowę zlecenia zawartą z pełnomocnikiem. Zleceniodawca miał ważny powód, gdyż na mocy ugody pozew miał zostać cofnięty, a sprawa umorzona. Zleceniobiorcy przysługuje zwrot wydatków, które poczynił w celu należytego wykonania zlecenia oraz część wynagrodzenia odpowiadająca jego dotychczasowym czynnościom. |
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|