Gazeta Podatkowa nr 20 (2103) z dnia 7.03.2024
Umowa zlecenia może zostać zawarta w dowolnej formie
Spółka zatrudnia sezonowych pracowników w oparciu o umowy cywilnoprawne (zlecenia, o świadczenie usług). Niekiedy zdarza się, że w momencie rozpoczęcia świadczenia pracy, mimo ustnego uzgodnienia warunków współpracy, dokument umowy nie jest podpisany przez obie strony. Czy to wpływa na jej ważność?
NIE. Regulacje Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.) nie przewidują obowiązku zachowania szczególnej formy w przypadku zawierania umowy zlecenia czy też o świadczenie usług.
Zlecenie zostało uregulowane w art. 734 i nast. K.c. Stosownie natomiast do art. 750 K.c. do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Przywołane normy nie obligują stron do zawierania wymienionych umów w szczególnej formie. Oznacza to, że mogą zostać zawarte w dowolnej formie dopuszczalnej przepisami Kodeksu, a więc pisemnie (dokument papierowy z odręcznymi podpisami), elektronicznie (dokument elektroniczny podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym), dokumentowo (w jakiejkolwiek postaci, np. graficznej czy dźwiękowej utrwalonej na jakimkolwiek nośniku, np. papierze czy plikach pdf), ustnie czy też przez dorozumiane oświadczenia woli i milczenie.
Należy jednak pamiętać o obowiązkach wynikających z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem art. 8b ust. 1 przywołanej ustawy w przypadku uregulowanych w K.c. umów zleceń oraz o świadczenie usług, ich strony mają obowiązek określenia w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. W razie gdy umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, ma obowiązek potwierdzić przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.
W przypadku braku zapisów w tym zakresie bądź braku potwierdzenia, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi jest zobowiązany przedkładać informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|