Gazeta Podatkowa nr 13 (1575) z dnia 14.02.2019
Możliwość zawarcia nieodpłatnej umowy zlecenia
Nasze przedsiębiorstwo realizuje szereg projektów społecznych, współpracujemy także z uczniami i studentami. Czy obecnie obowiązujące przepisy, w tym w szczególności przepisy o minimalnej stawce godzinowej na zleceniu, dopuszczają możliwość nieodpłatnego wykonania zlecenia?
Przepisy o minimalnej stawce godzinowej na zleceniu są skierowanym do zleceniobiorców i osób świadczących usługi, odpowiednikiem przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Świadczy o tym chociażby zamieszczenie przepisów o minimalnej stawce godzinowej w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w regulującej minimalną pensję z umowy o pracę. Przepisy te mają zapewniać zleceniobiorcom minimalną pensję, która pozwoli im na zaspokojenie podstawowych potrzeb i godną egzystencję. Należy jednak mieć świadomość, że umowa zlecenia, jako umowa uregulowana w Kodeksie cywilnym, jest umową cywilnoprawną, a zawierając ją strony korzystają z zasady swobody umów określonej w art. 3531 K.c. Przepis ten stanowi, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Oznacza to, że w ramach wyznaczonych przez te przepisy, strony mają możliwość dostosowania umowy do swoich potrzeb, w tym ustalenia zasad wysokości wynagrodzenia za wykonanie zlecenia i jego odpłatności. Jeżeli z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie (art. 735 § 1 K.c.). Ustawodawca dopuszcza więc, co do zasady, wykonywanie zlecenia nieodpłatnie i strony mogą ustalić takie zasady w umowie.
Możliwość zawarcia nieodpłatnej umowy zlecenia nie wyłącza jednak przepisów o minimalnej stawce godzinowej, co oznacza, że nie ma możliwości powierzenia zleceniodawcy prac nieodpłatnie, ale w zamian za inny rodzaj gratyfikacji (np. gratyfikacja rzeczowa), który nie mieści się w przepisach określających minimalną stawkę godzinową na zleceniu. Przykładem nieodpłatnego zlecenia zgodnego z przepisami może być jednak wykonywanie zlecenia przez uczniów czy studentów, którzy chcą zdobyć doświadczenie lub wiedzę, czy zlecenie wykonywane nieodpłatnie przez członka rodziny. Chociaż nie ma obowiązku wskazywania w treści umowy zlecenia przyczyn braku odpłatności, umowa taka nie może jednak prowadzić do obejścia prawa.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|