Gazeta Podatkowa nr 92 (1133) z dnia 17.11.2014
Istotna jest przyczyna wypowiedzenia zlecenia
Spółka świadczy usługi doradcze na rynku reklamy internetowej i z jednym z kontrahentów ma podpisane dwie umowy zlecenia, z których jedna dotyczy rodzimego rynku w Polsce, zaś druga zagranicznego rynku wspólnotowego, tj. krajów Unii Europejskiej z wyłączeniem Polski. Kontrahent zaprzestał płacenia za usługi w przypadku jednej z tych umów. Czy może to stanowić powód do wypowiedzenia przez nas również drugiego zlecenia?
Zlecenie, a także umowa o świadczenie usług to stosunki oparte na wzajemnym zaufaniu stron. Zatem każda z nich może umowę wypowiedzieć. Przepisy przewidują nawet, że może to nastąpić w każdym czasie (art. 746 § 2 Kodeksu cywilnego - Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę dającego zlecenie (np. utracone zyski).
Generalnie więc nie ma przeszkód, aby za ważny powód uznać utratę zaufania spowodowaną nierozliczaniem się kontrahenta z wymagalnych zobowiązań względem przyjmującego zlecenia, choćby z innej umowy. W tego rodzaju przypadkach (wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów) nie powstanie odpowiedzialność za zaistniałą wskutek wygaśnięcia zlecenia szkodę drugiej strony.
Jedynie w przypadku umów o świadczenie usług zawartych na czas oznaczony przepis o wypowiedzeniu zlecenia w każdym czasie nie znajdzie zastosowania. Zawsze jednak można wypowiedzieć zlecenie z ważnych powodów. Stosownie bowiem do art. 746 § 3 Kodeksu cywilnego nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|