Gazeta Podatkowa nr 64 (1105) z dnia 11.08.2014
Kiedy dopuszczalne jest zawarcie umowy zlecenia?
Prowadzę firmę budowlaną, w której chcę wykorzystywać samochód ciężarowy powyżej 3,5 ton. Będzie on używany do przewozu materiałów na budowę. Planuję wykorzystywać pojazd średnio do 3 kursów transportowych na miesiąc. Czy w takiej sytuacji mogę podpisać z kierowcą umowę zlecenia?
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Należy jednak pamiętać, że o tym, jaki stosunek prawny łączy strony, w rzeczywistości rozstrzygają warunki, w jakich praca jest wykonywana, a nie sama nazwa umowy czy nawet zamiar stron w tym zakresie (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 30 kwietnia 2013 r., sygn. akt III AUa 829/12).
Wielu pracodawców, chcąc ominąć obowiązki związane z zatrudnieniem pracownika w ramach stosunku pracy, dokonuje faktycznie takiego zatrudnienia, nadając mu jedynie "na papierze" charakter umowy o dzieło bądź zlecenia. Należy jednak pamiętać, iż w takich sytuacjach osoba zatrudniona może wystąpić z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zatrudnienie w tych warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, o których mowa, nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną.
Decydujące dla ustalenia czy pomiędzy stronami istnieje stosunek pracy są przede wszystkim stan podporządkowania pracodawcy, określony czas i miejsce pracy i wykonywanie pracy osobiście. W praktyce rozróżnienie umów cywilnoprawnych od umowy o pracę może jednak powodować pewne trudności.
W sytuacji określonej w pytaniu zawarcie przez Czytelnika umowy zlecenia zasadne będzie, gdy zleceniobiorca nie ma wyznaczonego jakiegoś stałego grafiku wykonywanych kursów transportowych. Umowa zlecenia będzie zatem właściwa w przypadku, gdy Czytelnik w zależności od potrzeb będzie np. telefonicznie kontaktował się z kierowcą w celu wykonania przewozu. Jeżeli natomiast kierowca miałby wyznaczony stały grafik kursów czy określone godziny dyżurów, wówczas zachodziłby charakterystyczny dla stosunku pracy z góry określony czas, w jakim ma być wykonywana praca. Zatem istniałoby ryzyko uznania przez sąd umowy za umowę o pracę.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|