Gazeta Podatkowa nr 33 (1074) z dnia 24.04.2014
Możliwość zawarcia umowy o dzieło
Spółka, w której zarządzie zasiadam, powierza osobom spoza grona pracowników konserwację maszyn i urządzeń produkcyjnych. Czy takie prace mogą być wykonywane na podstawie umowy o dzieło?
Co do zasady, konserwacja maszyn i urządzeń produkcyjnych może być wykonana na podstawie umowy o dzieło. Jeżeli jednak w ramach umowy czynność konserwacji wykonywana jest cyklicznie, a nie jest nastawiona na osiągnięcie jednorazowego rezultatu, wydaje się, że właściwa będzie umowa o świadczenie usług.
Kodeks cywilny wprowadza zasadę swobody umów. Należy jednak pamiętać, iż o skutkach umowy nie decyduje jej nazwa, lecz treść. W umowach trzeba raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu. W praktyce często umowa o dzieło jest mylnie stosowana zamiast umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu. Nierzadko wynika to z obowiązków składkowych w tym zakresie.
Umowy zlecenia i o dzieło mają wiele cech wspólnych. Obie są umowami cywilnoprawnymi, a ich odróżnienie wywołuje wątpliwości nie tylko w praktyce, ale i w orzecznictwie sądowym. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Natomiast przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.
W wypadku umowy o dzieło istotne jest osiągnięcie umówionego rezultatu, bez względu na rodzaj i intensywność świadczonej w tym celu pracy i staranności (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 20.08.2013 r., sygn. akt III AUa 182/13).
Kwalifikacja zawieranej przez Czytelnika umowy zależy od indywidualnych cech stosunku, który ma być w jej ramach realizowany. Należy jednak pamiętać, iż nazwa umowy z wyeksponowaniem terminologii służącej podkreśleniu, że umowa ma charakter umowy o dzieło, nie jest elementem decydującym samodzielnie o rodzaju zobowiązania w oderwaniu od oceny rzeczywistego przedmiotu tej umowy oraz okoliczności jego wykonania.
Istotą umowy o dzieło jest osiągnięcie określonego, zindywidualizowanego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej. Umowa o świadczenie usług jest zaś umową starannego działania, zatem jej celem jest wykonywanie określonych czynności, które nie muszą zmierzać do osiągnięcia rezultatu, lecz oczywiście mogą. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 25.09.2013 r., sygn. akt III AUa 271/13 |
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|