Gazeta Podatkowa nr 8 (1049) z dnia 27.01.2014
Rozwiązanie umowy zlecenia przed upływem terminu
Zawarliśmy z klientem umowę zlecenia na czas oznaczony. Przed upływem terminu wynikającego z umowy klient wypowiedział nam umowę. Czy mógł to zrobić?
TAK, chyba że w treści umowy przewidziano ograniczenia w tym zakresie.
Zasady wypowiadania umów zlecenia są określone w art. 746 Kodeksu cywilnego, który ma również odpowiednie zastosowanie do umów o świadczenie usług nieuregulowanych innymi przepisami (art. 450 K.c.). Przepis ten stanowi, że dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
Również przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednak gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Co istotne, art. 746 K.c. odnosi się zarówno do umów na czas nieoznaczony, jak i do umów na czas oznaczony. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 września 2004 r., sygn. akt IV CK 640/03, orzekając, że umowa zlecenia zawarta na czas oznaczony może być wypowiedziana przez każdą ze stron w każdym czasie (art. 746 K.c.).
Możliwość wypowiedzenia umowy zlecenia dotyczy także umów na czas oznaczony.
Możliwość wypowiedzenia umowy można ograniczyć. W umowie o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, można wyłączyć w odniesieniu do jednej lub obu stron uprawnienie do wypowiedzenia umowy z innych powodów aniżeli ważne. Można też zastrzec karę umowną na wypadek skorzystania z uprawnienia do wypowiedzenia - stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 sierpnia 2008 r., sygn. akt IV CSK 202/08.
W umowie strony mogą wprowadzić termin jej wypowiedzenia. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 kwietnia 2004 r., sygn. akt V CK 433/03, w umowie o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy o wypowiedzeniu zlecenia, dopuszczalne jest określenie przez strony terminu jej wypowiedzenia także z ważnych powodów.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|