Gazeta Podatkowa nr 79 (1016) z dnia 3.10.2013
Zlecenie z klauzulą zakazu konkurencji
Firma zamierza zatrudnić na umowę cywilnoprawną (zlecenie) grafika komputerowego. W umowie będzie zawarta klauzula dotycząca ograniczenia działalności konkurencyjnej zleceniobiorcy, zarówno w trakcie wykonywania zlecenia, jak i po zakończeniu umowy. Czy zakaz konkurencji może obowiązywać po wygaśnięciu umowy zlecenia?
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Zlecenie obejmuje co do zasady także umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie.
Przepisy Kodeksu cywilnego normujące umowę zlecenia nie stanowią nic na temat działalności konkurencyjnej przyjmującego zlecenie, w związku z czym na zasadzie swobody umów wprowadzenie tego rodzaju klauzuli do omawianego kontraktu jest w pełni dopuszczalne i także praktykowane.
W zasadzie nie ma również przeszkód, aby zakazem konkurencji objąć zleceniobiorcę w pewnym okresie czasu także po ustaniu umowy, z tym że w zamian za ograniczenie działalności konkurencyjnej obowiązujące po ustaniu umowy zlecenia, zleceniobiorcy należy zapewnić odszkodowanie. W przeciwnym razie nie wywoła on żadnych skutków prawnych - tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 września 2003 r., sygn. akt III CKN 579/01. W ocenie SN zastrzeżenie zakazu konkurencji po ustaniu umowy zlecenia bez przyznania zleceniobiorcy ekwiwalentu finansowego jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i z tego względu nieważne.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|