Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (263) z dnia 1.03.2010
Bhp przy wykonywaniu zlecenia
1) Czy zleceniobiorcy niebędący naszymi pracownikami powinni przejść wstępne badania lekarskie oraz szkolenie bhp?
W niektórych sytuacjach taka potrzeba może wynikać ze specyfiki wykonywanych czynności, albo warunków, w których przyjmujący zlecenie świadczy swe usługi. Zlecający nie jest jednak zobligowany do ponoszenia kosztów z tego tytułu, chyba że zobowiązuje go do tego umowa.
W art. 211 K.p. pracownik został zobowiązany do przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym m.in. do brania udziału w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawania się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim oraz innym zaleconym badaniom. Z kolei w myśl art. 3041 K.p., obowiązki wynikające z art. 211 K.p., w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę (w tym zleceniodawcę), ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, a także na osobach prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.
W świetle powyższego, o tym czy szkolenie i (lub) badania profilaktyczne powinny być przeprowadzone decyduje zleceniodawca. Przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie musi on jednakże wziąć pod uwagę treść art. 304 K.p.
Ważne: Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy nie tylko pracownikom, ale także osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą. |
Temu celowi mogą właśnie służyć badania wstępne oraz szkolenie bhp. Powyższe potwierdza Państwowa Inspekcja Pracy (pismo Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 8 sierpnia 2007 r., znak: GNP/426/07/PE), zdaniem której: „Jeśli rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy - pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp.”
Żaden przepis prawa nie zobowiązuje natomiast zlecającego do ponoszenia kosztów badań profilaktycznych oraz szkolenia bhp. Zatem w przypadku, gdy ich przeprowadzenie jest wskazane, w sprawie odpłatności strony powinny się porozumieć w zawartej umowie.
2) Czy zleceniobiorca ma prawo do zwolnienia od pracy z tytułu urodzenia się jego dziecka, opieki nad dzieckiem do lat 14 oraz urlopu ojcowskiego?
Uprawnienia, o których mowa w pytaniu, wynikają z norm prawa pracy i należą do uprawnień ściśle pracowniczych. O powyższym przesądza nie tylko sformułowanie poszczególnych przepisów, które określają adresata normy w sposób niebudzący żadnych wątpliwości (np. pracownikowi przysługuje…), ale także brak przepisów szczególnych bądź odsyłających (tak jak to ma miejsce w odniesieniu do kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy). Według art. 2 K.p., pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, ale nie umowy zlecenia.
W świetle powyższego, zleceniobiorca nie może skorzystać z uprawnień, o których mowa w pytaniu. Strony mogą jednak - realizując zasadę swobody postanowień umownych w prawie cywilnym - wprowadzić do umowy szczególne uprawnienia zleceniobiorcy o charakterze zbliżonym do pracowniczych. Należy w tym miejscu podkreślić, że nie ma możliwości uzyskania zasiłku z tytułu urlopu ojcowskiego zleceniobiorcy, nawet jeśli strony w ten właśnie sposób nazwałyby dodatkowe uprawnienie zleceniobiorcy.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|