Gazeta Podatkowa nr 69 (901) z dnia 27.08.2012
Termin wypowiedzenia umowy zlecenia
Nasza firma często korzysta z umów zlecenia zarówno jako zleceniodawca, jak i zleceniobiorca. W większości z nich zastrzegamy trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Ostatnio jeden z kontrahentów zakwestionował ten zapis, twierdząc że jest on nieważny, ponieważ zgodnie z prawem zawsze możliwe jest wypowiedzenie umowy zlecenia ze skutkiem natychmiastowym. Czy ma rację?
Przepisy art. 746 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.) przewidują, że zarówno dający, jak i przyjmujący zlecenie mogą wypowiedzieć umowę w każdym czasie, jednak normy te mają charakter dyspozytywny. Oznacza to, że strony umowy zlecenia (czy też umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu) mają możliwość innego uregulowania tej kwestii.
W związku z tym jak najbardziej dopuszczalne jest określenie terminu czy sposobu wypowiedzenia umowy zlecenia.
Ustalenia zapadłe między stronami umowy zlecenia nie mogą jednak naruszać przepisu art. 746 § 3 K.c., zgodnie z którym nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Wspomnieć przy tym należy, iż osoba wypowiadająca zlecenie z powołaniem się na ważne powody powinna je wskazać kontrahentowi. Ważne powody, jak np. choroba czy utrata zaufania do kontrahenta, będą uzasadniały wypowiedzenie zlecenia nawet wówczas, gdy strony w umowie starały się wykluczyć prawo jej wypowiedzenia. Uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów umowa nie może bowiem wyłączać.
Wydaje się jednak, iż dopuszczalne jest ograniczenie prawa wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów poprzez wprowadzenie terminu wypowiedzenia. Przynajmniej do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 kwietnia 2004 r., sygn. akt V CK 433/2003, stwierdzając, że w umowie o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy o wypowiedzeniu zlecenia, dopuszczalne jest określenie przez strony terminu jej wypowiedzenia także z ważnych powodów. W uzasadnieniu tego orzeczenia wskazano, że między niemożnością wypowiedzenia a dopuszczalnością wypowiedzenia z zachowaniem umownego terminu wypowiedzenia zachodzi istotna różnica. Natomiast nadanie umowie zlecenia cechy trwałości przez wprowadzenie terminu wypowiedzenia może być zgodne z usprawiedliwionym interesem stron, w szczególności w sytuacji, w której chodzi o wykonywanie czynności o charakterze ciągłym.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|