Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (302) z dnia 10.10.2011
Wykonywanie przez studentów umów cywilnoprawnych a ubezpieczenia w ZUS - zmiany od 1 października 2011 r.
Studenci do ukończenia 26 lat z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia nie podlegają ubezpieczeniom w ZUS ani obowiązkowo, ani dobrowolnie (art. 6 ust. 4 ustawy o sus).
Studentem jest osoba kształcąca się na studiach wyższych, tj. studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia lub jednolitych studiach magisterskich, prowadzonych przez uczelnię uprawnioną do ich prowadzenia. Tak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 5 i pkt 18k ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2011 r. - wprowadzonych ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym... (Dz. U. nr 84, poz. 455 ze zm.). Zgodnie z nowym brzmieniem art. 2 ust. 1 pkt 7-9 ustawy:
- studia pierwszego stopnia, to forma kształcenia, na którą są przyjmowani kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości, kończącą się uzyskaniem kwalifikacji pierwszego stopnia,
- studia drugiego stopnia, to forma kształcenia, na którą są przyjmowani kandydaci posiadający co najmniej kwalifikacje pierwszego stopnia, kończącą się uzyskaniem kwalifikacji drugiego stopnia,
- jednolite studia magisterskie, to forma kształcenia, na którą są przyjmowani kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości, kończącą się uzyskaniem kwalifikacji drugiego stopnia.
Osoba przyjęta na studia nabywa prawa (status) studenta:
- od daty immatrykulacji i złożenia ślubowania (art. 170 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r.),
- do daty ukończenia studiów (z zastrzeżeniem, o którym mowa w dalszej części artykułu) lub skreślenia z listy studentów.
Ważne: Jeżeli data immatrykulacji jest późniejsza niż dzień 1 października danego roku kalendarzowego, np. jest to 10 października, to wówczas zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń społecznych (także ubezpieczenia zdrowotnego) obejmuje również okres pomiędzy 1 października, a dniem immatrykulacji. |
Za datę ukończenia studiów, w myśl art. 167 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r., przyjmuje się datę:
- złożenia egzaminu dyplomowego,
- złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu (w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, weterynarii),
- zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki (w przypadku kierunku farmacja).
Z tym, że zgodnie z nowym ust. 2a w art. 167 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. (obowiązującym od 1 października 2011 r.) osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia 31 października roku, w którym ukończyła te studia.
W stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2011 r. osoba kończąca studia pierwszego stopnia miała prawa (status) studenta do dnia ukończenia studiów pierwszego stopnia. W konsekwencji osoba, która w okresie pomiędzy ukończeniem studiów pierwszego stopnia, a rozpoczęciem studiów drugiego stopnia wykonywała umowę zlecenia, z tego tytułu podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pisaliśmy na ten temat m.in. w UiPP nr 9/2011, str. 15-16. Aktualnie osoba, która ukończy studia pierwszego stopnia np. w maju 2012 r., prawa (status) studenta zachowa do 31 października 2012 r.
Zwracamy uwagę! Za studentów nie uważa się uczestników studiów doktoranckich oraz uczestników studiów podyplomowych. Osoby te z tytułu wykonywania ww. umów cywilnoprawnych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach ogólnych (bez znaczenia jest, że nie ukończyły jeszcze 26 lat).
Uwaga redakcji: Zgodnie z wyjaśnieniem ZUS osoba, która po zakończeniu studiów pierwszego stopnia wykonuję umowę zlecenia, z umowy tej obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu (zobacz więcej).
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|