Gazeta Podatkowa nr 24 (1378) z dnia 23.03.2017
Czy prowadzenie zajęć praktycznych może być dziełem?
W naszym przedsiębiorstwie w związku z objęciem w posiadanie nowej nieruchomości firmowej rozpoczynamy nowy rodzaj działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia m.in. lekcji i szkoleń. Czy prowadzenie praktycznych zajęć lekcyjnych może być rozliczone na podstawie umowy o dzieło?
Chociaż odróżnienie umowy o dzieło od umowy zlecenia budzi często poważne problemy praktyczne, a zawarcie umowy o dzieło jest dużo korzystniejsze z punktu widzenia obowiązków składkowych, to umów tych nie można stosować zamiennie. Niezależnie od definicji umowy o dzieło i umowy zlecenia, należy wskazać, że umowa o dzieło jest umową rezultatu. Zawierając ją strony przewidują już na początkowym etapie umowy określony rezultat, a wykonawca dzieła zobowiązuje się do jego osiągnięcia. Natomiast w przypadku umowy zlecenia strony nie umawiają się na konkretny efekt, lecz jest to umowa starannego działania, w której zleceniobiorca podejmuje się dokonania określonych czynności. Różnicę tę dobrze obrazuje umowa zlecenia o prowadzenie sprawy sądowej, w której pełnomocnik zobowiązuje się do jej prowadzenia zgodnie z posiadaną wiedzą i doświadczeniem (staranne działanie), ale nie może zobowiązać się do wygrania sprawy (do osiągnięcia konkretnego rezultatu).
W celu odróżnienia umowy o dzieło od umowy zlecenia można zastosować tzw. test rękojmi. Jeżeli efekt umowy o dzieło można poddać sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych, np. sprawdzenie czy wytworzony mebel ma wady, to umowa ma charakter umowy o dzieło. W przypadku prowadzenia lekcji, także lekcji, które mają charakter praktyczny i prowadzą do nabycia przez ich uczestników pewnych umiejętności, przeprowadzenie testu rękojmi nie jest możliwe. Dodatkowo na zakwalifikowanie umowy o prowadzenie lekcji jako umowy zlecenia wielokrotnie zwracano uwagę w orzecznictwie sądowym.
"Wykonanie określonej czynności (szeregu powtarzających się czynności), bez względu na to, jaki rezultat ta czynność przyniesie, jest cechą charakterystyczną dla umów zlecenia, jak i dla umów o świadczenie usług. Dlatego w razie przeprowadzania zajęć nauczania, nawet w oparciu o samodzielnie przygotowany program i pomoce naukowe, a nie z góry narzucony program, nie występuje rezultat tych czynności ucieleśniony w konkretnej postaci". Wyrok SA w Gdańsku z dnia 19.03.2015 r, sygn. akt III AUa 2736/13 |
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|