Gazeta Podatkowa nr 63 (1313) z dnia 8.08.2016
Okres wypowiedzenia przy zleceniu
Przedsiębiorstwo na potrzeby realizowanych kontraktów zawiera z osobami fizycznymi umowy zlecenia. Czy w takich umowach możemy zgodnie z prawem stosować zapis o okresie wypowiedzenia, który wynosi np. 2 tygodnie? Jeżeli nie, to w jaki sposób uchronić się przed zrywaniem umów przez zleceniobiorców?
Częstym błędem popełnianym w praktyce jest automatyczne przenoszenie regulacji dotyczących umowy o pracę na umowy cywilnoprawne. Umowa zlecenia uregulowana jest w art. 734 i następne Kodeksu cywilnego. Pomimo faktu, że przepisy K.c. dość szczegółowo regulują stosunek zlecenia, strony w ramach zasady swobody umów mogą dostosować umowę do swoich potrzeb. Regulując wzajemne zobowiązania stron, mogą one ustalić także zasady dotyczące wypowiedzenia umowy. Choć zgodnie z treścią art. 746 § 1 i § 3 K.c. obie strony umowy zlecenia mogą wypowiedzieć je w każdym czasie, istnieje możliwość zmodyfikowania tych zasad w umowie. Jak bowiem wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 września 2002 r., sygn. akt V CKN 1152/2000, strony umowy zlecenia mogą określić w umowie terminy i sposoby wypowiedzenia i przez to zrzec się możności wypowiedzenia zlecenia "w każdym czasie".
Chcąc zatem zabezpieczyć się przed nagłym czy wcześniejszym wypowiedzeniem umowy, Czytelnicy mogą wprowadzić do niej zapisy dotyczące długości terminu wypowiedzenia.
"W umowie o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy o wypowiedzeniu zlecenia, dopuszczalne jest określenie przez strony terminu jej wypowiedzenia także z ważnych powodów". Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 kwietnia 2004 r., sygn. akt V CK 433/2003 |
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|