Gazeta Podatkowa nr 75 (1220) z dnia 17.09.2015
Kiedy wynagrodzenie z umowy zlecenia nie podlega egzekucji?
W firmie zatrudniamy kilka osób na podstawie umów zlecenia. W stosunku do jednej z nich otrzymaliśmy zajęcie jej wynagrodzenia przez komornika. W przypadku umów o pracę wiemy jak postępować, jednak w tym wypadku umowa nie podlega przepisom Kodeksu pracy. Czy zleceniodawca obowiązany jest w takim wypadku przekazywać całe wynagrodzenie z umowy zlecenia na konto komornika?
NIE. W przypadku tzw. cywilnoprawnych stosunków zatrudnienia, jak umowa zlecenia czy umowa o dzieło, w których wynagrodzenie ma charakter powtarzający się (periodyczny), jeśli dodatkowo celem tych świadczeń jest zapewnienie utrzymania, należy odpowiednio stosować te same ograniczenia egzekucji, jak w przypadku wynagrodzenia ze stosunku pracy. W tym wypadku istotny jest zwłaszcza art. 833 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, który przewiduje odpowiednie stosowanie regulacji Kodeksu pracy chroniących wynagrodzenie do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.
Do świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania, zalicza się również wynagrodzenia wypłacane na podstawie umów cywilnoprawnych - tak uznał Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 13 lutego 2014 r., sygn. akt I ACa 1057/13. Zaliczenie danego świadczenia do wymienionej grupy świadczeń zależy wyłącznie od ustalenia, czy świadczenie to ma charakter powtarzający się oraz czy spełnia cel wyżej wskazany.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|